20 września 2024
Jaki ciągnik kupić: używany czy nowy?

Jaki ciągnik kupić: używany czy nowy?

Jaki ciągnik kupić: używany czy nowy? Rolnicy dążą do tego, aby uzyskiwać, jak najwyższe zyski i plony ze swojego gospodarstwa oraz rozwijać swoją działalność.  W ostatnich 30 latach technologia rolnicza przeszła swoistą metamorfozę i unowocześnienie. Nowoczesne maszyny rolnicze mają o wiele większą wydajność i dodatkowe funkcje, które ułatwiają rolnikom pracę i pozwalają na jej szybsze wykonanie.

W unowocześnieniu produkcji rolnej bardzo pomogło członkostwo Polski w Unii Europejskiej i liczne programy pomocowe dla rolnictwa. Od 1922 roku, od wyprodukowania pierwszego polskiego ciągnika, nie zmieniło się jedno – bez ciągnika nie ma rolnictwa. Jest to najważniejszy pojazd w gospodarstwie.  Kupując ciągnik rolnik, staje przed wyborem – sprzęt nowy, czy używany?

Ciągnik – pojazd pierwszej potrzeby w rolnictwie

Jaki ciągnik kupić: używany czy nowy?
Jaki ciągnik kupić: używany czy nowy?

W dzisiejszych czasach rolnictwo jest nastawione na szybkość produkcji oraz na łatwiejszą pracę. Ciągniki to maszyny bardzo drogie i dlatego spora część rolników decyduje się na kupno używanego pojazdu. Rolnicy kupuj prawie trzy razy więcej używanych niż nowych ciągników. Na poziom sprzedaży ciągników mają wpływ takie czynniki jak: dopłaty unijne, pogoda i wielkość zbiorów. W ostatnich latach pogoda nie jest łaskawa dla rolnictwa: uprawy dziesiątkowane są to przez suszę, to przez powodzie. Właściciele gospodarstw notują niższe plony, mają mniej pieniędzy na inwestycje i niższą zdolność kredytową. Stąd obserwowany przez ekspertów rolnictwa i statystyków wzrost liczby kupowanych używanych ciągników. Polscy rolnicy potrzebują wymiany sprzętu, ale przy gorszych zbiorach i trudniejszej sytuacji finansowej, musieli kupić maszyny z drugiej ręki. Część rolników inwestuje raczej maszyny towarzyszące, bez których trudno jest im pracować w gospodarstwie. Ze względu na ogromną ilość ofert sprzedaży ciągników używanych i ich niższą cenę, właściciele gospodarstw kupują ciągniki, od których produkcji minęło już kilka lat.

Kto kupuje ciągniki używane?

Na kupno używanego ciągnika decydują się rolnicy posiadający gospodarstwo o wielkości 10-30 ha, mieszkający w województwach: mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim lub małopolskiem. Są to osoby specjalizujące się w produkcji mięsnej oraz mlecznej, które oceniają swoją sytuację finansową jako zadowalającą lub nie są to końca zadowoleni ze stanu swojego konta bankowego.

Kto zostaje właścicielem nowych ciągników?

Osoby decydujące się na zakup nowego ciągnika to rolnicy mający duże gospodarstwa, powyżej 30 ha, mieszkający w województwach: dolnośląskim, lubelskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim lub warmińsko-mazurskim.  Prowadzą działalność z zakresu produkcji roślinnej i mlecznej. Uważają, że są w dobrej sytuacji finansowej i dlatego mogą sobie pozwolić najnowocześniejszego ciągnika, który będzie ważną inwestycją dla ich gospodarstwa.

Przyczyny zakupu ciągnika

Bez względu na to, czy rolnik wybierze ciągnik nowy, czy używany, decyduje się na taki zakup, ponieważ uznał, że musi przeprowadzić wymianę swojego parku maszynowego. Na drugim miejscu rolnicy podają chęć wykorzystania środków przyznanych im w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) lub środków unijnych.  Rolnicy modernizują gospodarstwa, ponieważ jest to korzystne i zapewnia możliwość rozwoju produkcji. Nawet kupienie ciągnika o kilka lat młodszego od obecnie używanego jest modernizacją gospodarstwa. Niektórzy rolnicy uważają, że zakup nowego ciągnika ma jedną wadę – części zamienne są bardzo drogie, a do naprawienia ewentualnych usterek, które mogą zdarzyć się w trakcie użytkowania, konieczny jest wyspecjalizowany serwis, którego usługi nie należą do tanich. Starsze modele ciągników mają prostszą konstrukcję i proste naprawy rolnik może wykonać samodzielnie.

Powierzchnia gospodarstwa- ważne kryterium przy wyborze ciągnika

Ciągnik musi być dopasowany do potrzeb gospodarstwa. Pierwszym krokiem jest określenie wielkości gospodarstwa i rodzaju gleby, np.: na gospodarstwo o powierzchni do 10 hektarów, traktor z mocą 25 – 28 kW będzie odpowiedni. Przy 10 – 15 hektarach potrzebne będzie 28 – 35 kW. Następnie należy wyznaczyć limit cenowy, który rolnik planuje wydać na sprzęt.  Jeżeli kupuje traktor używany, musi liczyć się z tym, że jakąś usterkę będzie musiał naprawić. Przy zakupie ciągnika należy sprawdzić numery podwozia i silnika, które muszą być zgodne z dowodem rejestracyjnym. Warto sprawdzić, czy pojazd nie został zastawiony w banku, to znaczy, czy nie ciąży na nim żaden kredyt hipoteczny i czy ciągnik nie ma dodatkowych właścicieli, o których sprzedający zapomniał poinformować. Najważniejszy jest oczywiście stan techniczny traktora. Kupując używany rolnik, musi sprawdzić hamulce, silnik, stan licznika motogodzin i zapłon oraz opony.

Ciągnik to podstawa gospodarstwa – ważne, żeby był jak najnowszy. Jeżeli planowany jest zakup używanego pojazdu, to należy bardzo dokładnie ocenić jego stan techniczny i dopiero wtedy podejmować decyzję, co do dalszych losów transakcji. Nawet starszy ciągnik dobrej jakości może posłużyć jeszcze wiele lat.