16 czerwca 2024
Czy opłaca się zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Czy opłaca się zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Czy opłaca się zatrudniać pracowników z Ukrainy? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie bardzo wielu pracodawców. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy kompendium wiedzy na ten temat. W sposób szczegółowy omawiamy, jakie korzyści dla polskich firm wynikają z zatrudniania pracowników z tego kraju. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli nad zatrudnieniem Ukraińców w swoim przedsiębiorstwie. Zapraszamy.

Polski rynek pracy – czym się charakteryzuje? 

O polskim rynku pracy mówi się bardzo wiele. Zazwyczaj opinie o nim wśród naszych rodaków nie są zbyt pozytywne. Polscy pracownicy uskarżają się na niskie płace, które nie są dopasowane do wymagań stawianych im przez pracodawców. Właśnie z tego względu wielu polskich specjalistów podjęło decyzję o wyjeździe z Polski do innych krajów w celu poszukiwania lepszego życia. Taka sytuacja oczywiście nie była dobra dla polskich przedsiębiorców. 

Okazuje się jednak, iż w ostatnim czasie w naszym kraju coraz częściej pojawiają się pracownicy z Ukrainy, którzy właśnie w naszym kraju zamieszkali, ponieważ poszukiwali lepszego życia. Pracownicy z Ukrainy są zatrudniani coraz częściej, ponieważ wielu Polaków nie chce za tak niskie wynagrodzenie wykonywać pewnych prac. Poniżej analizujemy znacznie szerzej ten temat. Oto, jakie są najważniejsze wady i zalety wynikające z zatrudniania pracowników z Ukrainy. 

Pracownicy z Ukrainy – dlaczego tak chętnie przyjeżdżają do Polski?

Czy opłaca się zatrudniać pracowników z Ukrainy?
Czy opłaca się zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Zanim omówimy najistotniejsze wady i zalety wynikające z zatrudniania Ukraińców przez polskich przedsiębiorców, warto zastanowić się trochę nad tym, z jakiego powodu powstał w ostatnim czasie ten swego rodzaju fenomen polegający na zatrudnianiu pracowników z tego kraju. Warto wiedzieć, że powodów wpływających na zatrudnienie pracowników z Ukrainy w polskich firmach jest bardzo wiele. Podstawowa kwestia oczywiście to emigracja zarobkowa większości polskich specjalistów – mowa tutaj w szczególności o budowlańcach i kierowcach. Drugą niezwykle istotną kwestią jest sytuacja ekonomiczna na Ukrainie. 

Pracownicy z Ukrainy wiele razy narzekają, iż w tym kraju są dramatycznie niskie stawki, zaś koszty życia rosną w niezwykle szybkim tempie. Wszystko to powoduje, iż coraz więcej pracowników z Ukrainy decyduje się na to, aby opuścić swój kraj i przyjechać do Polski. W naszym kraju poziom wynagrodzeń w porównaniu z Ukrainą plasuje się znacznie wyżej, co doceniają oczywiście pracownicy z Ukrainy. Dzięki temu mogą oni w sposób znaczący poprawić jakość życia swoich rodzin, zaś polscy przedsiębiorcy są zadowoleni, ponieważ przez zatrudnienie pracowników z Ukrainy mogą wypełnić powstałą lukę po polskich specjalistach, którzy wyjechali za granicę. 

Jakie są zalety wynikające z zatrudniania pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy mogą być bardzo dużą zaletą dla polskich przedsiębiorców. Dlaczego? Dzięki zatrudnieniu wybitnych specjalistów z takich kraju, firma może dalej się rozwijać, zaś Ukraińcy zyskują stabilne i stosunkowo wysokie wynagrodzenie za swoją pracę. Kolejnym atutem wynikającym z zatrudnienia Ukraińców w swojej firmie jest również fakt, iż pracownicy z Ukrainy wykazują się bardzo dużą pracowitością. W porównaniu z polskimi pracownikami ich wydajność niezwykle często jest o wiele większa. Fakt ten również docenia bardzo wielu polskich przedsiębiorców. Pracownicy z Ukrainy nie tylko wykonują powierzone im obowiązki z niezbędnym zapałem, ale są również także skłonni do tego, aby pracować w większym wymiarze godzin niż jeden etat. To również sprawia, iż są oni tak bardzo cenieni przez polskie firmy

Powyższe atuty to oczywiście nie wszystko. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy ma również inne korzyści, w tym także ekonomiczne. Nikogo nie zdziwi z pewnością fakt, iż osoby z Ukrainy czy Białorusi nie oczekują tak wysokich wynagrodzeń jak Polacy. To z kolei przekłada się automatycznie na szybszy rozwój firmy i możliwość przeprowadzania z zaoszczędzonych środków większej liczby niezbędnych inwestycji. Mimo tego, iż pracownicy z Ukrainy mają mniejsze wymagania finansowe od Polaków, to często dają od siebie tyle samo, a nawet znacznie więcej. Dodatkowym atutem wynikającym z zatrudniania Ukraińców jest również fakt, iż stosunkowo łatwo mogą oni nauczyć się naszego języka oraz przyzwyczaić do panujących u nas obyczajów. 

Jednym z najważniejszych atutów dla przedsiębiorców wynikających z zatrudniania Ukraińców jest także łatwość i niesamowita szybkość procedur, które są niezbędne do przeprowadzenia. Ukraińcy nie muszą posiadać specjalnych wiz ani zezwoleń na pracę, dlatego ich zatrudnienie w przedsiębiorstwie jest bardzo proste. Firmy często decydują się także na skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego. 

Zatrudnianie Ukraińców – wady

Mimo tego, iż zatrudnianie Ukraińców ma wiele zalet, to jest to również powiązane z wieloma wadami. Ukraińcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia przez 6 miesięcy. Po tym czasie muszą uzyskać specjalne zezwolenie. Jeśli go nie uzyskają, będą zmuszeni do powrotu do swojego ojczystego kraju. Niektórzy Polacy uważają również, że Ukraińcy zabiegają pracę naszym rodakom.