Czy opłaca się kupować używane części samochodowe? Na polskich drogach jest znacznie więcej samochodów niż innych pojazdów takich jak skutery czy motocykle. Zdecydowana większość polskich kierowców posiada samochody co najmniej kilkuletnie. Części samochodowe bardzo często się w nich zużywają i należy co jakiś czas je wymieniać. W nowych samochodach niektóre elementy również nie są wieczne. W naszym artykule przedstawiamy szereg istotnych informacji odnośnie części samochodowych, które często się zużywają i konieczna jest ich wymiana. Zachęcamy serdecznie do jego wnikliwej lektury.
Jakie części samochodowe wybrać? Nowe czy używane?
Rozważając, gdzie najlepiej zakupić części samochodowe, pojawia się jeszcze pytanie: czy wybrać fabrycznie nowy produkt czy tańszą, używaną auto część? W przypadku wielu elementów wyposażenia samochodu nie ma konieczności kupna nowych podzespołów, ponieważ używane części mogą zapewnić bezproblemowe i bezpieczne użytkowanie pojazdu przez wiele długich lat. Chodzi o następujące używane elementy:
- karoserie samochodową,
- szyby samochodowe,
- podzespoły układu zawieszenia,
- felgi – stalowe oraz aluminiowe,
- silniki oraz podzespoły jednostek napędowych,
- elektroniki samochodowej,
- skrzynie biegów oraz ich części.
I wiele innych części samochodowych.
Na jakich częściach samochodowych warto zaoszczędzić?
Jeżeli chodzi o małe i popularne auta, to oszczędność na przykład na komplecie klocków hamulcowych nie będzie duża, ale już w przypadku większych samochodów, poprzez zakup polecanych zamienników, można naprawdę wiele zaoszczędzić. Jest taka zasada – im droższa część, tym więcej można zaoszczędzić. Przykładowo, na niektórych częściach do diesli można wiele zaoszczędzić, nawet dwa tysiące złotych.
Jeżeli zaś chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC, to na nim również można zaoszczędzić. Warto w internecie bądź poprzez rozmowy telefoniczne porównać oferty ubezpieczycieli sprzedających ubezpieczenia direct, czyli bez pośredników. Dzięki zakupie takiego ubezpieczenia można wiele zyskać. Warto również wiedzieć, że ubezpieczenie zakupione u tego samego agenta ubezpieczeniowego przez internet może być znacznie tańsze od polisy zakupionej osobiście nawet o 30 procent, co przekłada się na oszczędności sięgające nawet kilkuset złotych.
Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenia AC, to należy się zastanowić, czy autocasco zmieni sytuację w razie problemów i czy jesteśmy w stanie pokryć koszt ewentualnej naprawy powypadkowej. W przypadku jazdy nowym autem nie warto ryzykować. Nie każdy jest gotowy na wydatek kilku-kilkunastu tysięcy złotych za kolizję z cudzym samochodem. Ale jeżeli naprawa starego samochodu to wydatek rzędu 3-4 tysięcy złotych, a ewentualne odszkodowanie wynosi ok. 2 tysiące złotych, to ochrona ubezpieczeniowa może nie być potrzebna.
Kilkaset złotych można zaoszczędzić także na oponach, tych letnich oraz zimowych. W tym celu zamiast wybierać się do drugiego warsztatu, lepiej zakupić opony w tańszym sklepie.
Czy zawsze jednak warto zaoszczędzić? Na co uważać?
Awarie poszczególnych samochodowych podzespołów mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich osób uczestniczących w ruchu drogowych. Samochody z niesprawnymi układami hamulcowymi, niewłaściwie działającymi amortyzatorami czy luzami w układzie kierowniczym mogą być zagrożeniem dla kierowców tychże pojazdów oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Należy mieć świadomość tego, iż oszczędności na wymienianiu niektórych elementów tzn. układu rozrządu (pasek, napinacz, pompa wody) mogą prowadzić do awarii elementów mechanicznych silnika – tłoków, zaworów i wałka rozrządu, których naprawa jest niezwykle droga i nie zawsze przebiega szybko.
Niektóre awarie ciężko diagnozować w trakcie jazdy próbnej, ale także podczas podstawowego przeglądu pojazdu. Niedostrzeżenie konieczności wymiany pewnych części może w końcu doprowadzić do uszkodzenia tych części samochodowych, których naprawa jest określana jako zdecydowanie najdroższa.
Na co uważać podczas zakupu części używanych?
W trakcie zakupu części używanych należy uważać, aby nie wpaść w pułapkę. Warto przede wszystkim zapoznać się z opisem danego podzespołu bardzo dokładnie, aby żadnych szczególnych i ważnych informacji nie przeoczyć.
W katalogach części używanych mogą nie być wymienione wszystkie wersje wyposażeniowe danych produktów. Niektóre mogły nie zostać uwzględnione. Przed wyborem danej używanej części samochodowej należy upewnić się, czy jest ona przeznaczona do naszego samochodu i ma odpowiednie specyfikacje.
Kupując używane części samochodowe w niektórych przypadkach nie trzeba się zastanawiać – w przypadku na przykład chłodnicy, przepustnicy czy świateł nie trzeba się obawiać. Natomiast w przypadku niektórych elementów lepiej postawić na części samochodowe fabrycznie nowe. Hamulce, elementy składające się na systemy bezpieczeństwa etc. to części samochodowe, w przypadku których nie zaleca się wybierania tych używanych i wcześniej eksploatowanych. Może się bowiem zdarzyć, że ich awaria związana z zużyciem może doprowadzić do wypadku samochodowego.