O czym pamiętać decydując się na rozwód? Nie każde małżeństwo jest zgodne, szczęśliwe i trwałe. Niestety, wiele tego typu związków kończy się rozwodem. Czasami rozpadowi małżeństwa winne są dwie osoby, a czasami główną odpowiedzialność za rozstanie ponosi jedno z małżonków. Jeżeli uznamy, że rozwód jest koniecznością, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Czeka nas to również wtedy, gdy o rozwodzie zdecydował nasz partner.
Czy udział prawnika jest konieczny?
Mnóstwo kancelarii prawnych udziela porad dotyczących rozwodów. Nic w tym dziwnego, bo zapotrzebowanie na usługi adwokatów w tej dziedzinie stale rośnie. Nie każdy jednak od razu decyduje się zatrudnić prawnika. Przygotowując się do rozwodu zazwyczaj zastanawiamy się czy jego udział jest w ogóle konieczny. Na to pytanie niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego jakie relacje mamy ze swoim małżonkiem. Jeżeli są one dobre, istnieje dość duże prawdopodobieństwo tego, że uda nam się osiągnąć porozumienie w kwestii rozwodu bez prawnika. Jeśli jednak nasz małżonek nie zgadza się na rozwód lub znacząco utrudnia proces jego przeprowadzenia, dobrze jest skorzystać z usług adwokata. Prawnik może nam również pomóc w przygotowaniu pozwu rozwodowego. Niektóre rozwody są na tyle skomplikowane, że małżonkom trudno jest się ze sobą kontaktować. Jest to jednak niezbędne, aby móc uczynić zadość pewnym formalnościom. W szczególnie trudnych przypadkach to właśnie adwokat będzie pośredniczył w kontaktach między zwaśnionymi małżonkami. Adwokat będzie również reprezentował w sądzie stronę, która go zatrudniła. Doświadczony prawnik w odpowiedni sposób przedstawić w sądzie postulaty swojego klienta. Dzięki temu będą one dla sądu bardziej czytelne i istnieją spore szanse na to, że zostaną one uwzględnione.
- prawnik podział majątku po rozwodzie Warszawa
- medyczne prawo karne w Warszawie
- adwokat medyczny Warszawa
- podział majątku kancelaria w Warszawie
Omów z małżonkiem kwestię opieki nad dziećmi
Rozwody są szczególnie skomplikowane, jeżeli pod opieką małżonków pozostają małoletnie dzieci. Niestety, to właśnie one najbardziej przeżywają rozstanie swoich rodziców. Dlatego też dobrze by było zastanowić się nad tym z kim zostaną dzieci po rozwodzie. Oczywiście pozornie najprostszym rozwiązaniem wydaje się być szczera rozmowa z najmłodszymi. W rzeczywistości jest to jednak bardzo trudne, bo zazwyczaj każde z rodziców chce, aby dzieci zostały przy nim. Stawiamy również dzieci w dość mocno niekomfortowej sytuacji, jeżeli oczekujemy od nich tego, że opowiedzą się po stronie jednego rodzica. Najmłodsi mogą wówczas obawiać się tego, że mama albo tata poczują się odtrąceni i zdradzeni. Każde dziecko chce bowiem, aby jego rodzice byli szczęśliwym i zgodnym małżeństwem. Podczas decydowania o tym z kim po rozwodzie zostanie dziecko, każde z małżonków powinno zachować spokój. Niezbędna jest szczera i rzeczowa rozmowa między rodzicami. Być może jedno z nich ma stresującą i angażującą pracę, co sprawia, że często przebywa poza domem. Wówczas może być trudno o zapewnienie dzieciom właściwej opieki. Jeżeli uda nam się dojść do porozumienia w kwestii tego z kim mieszkają dzieci, musimy jeszcze ustalić na jakich zasadach będą odbywały się spotkania drugiego rodzica z dziećmi. Czasami jednak do porozumienia dojść się nie udaje. Wówczas o tym z kim pozostaną po rozwodzie dzieci zdecyduje sąd. Jeżeli szczególnie mocno zależy nam na tym, aby dzieci zostały przy nas, postarajmy się o pomoc adwokata.
Potrzebujesz wsparcia? Nie bój się po nie sięgać
Mimo, że wiele się mówi o rozstaniach z klasą, nie da się ukryć, że rozwody bywają bardzo bolesne. Wielu osobom bardzo trudno jest się po nich pozbierać. Koniec małżeństwa może być dla wielu ludzi synonimem życiowej porażki. Szczególnie bolesne są rozwody w przypadku wieloletnich małżeństw. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że z wyjątkowo kiepskim samopoczuciem borykają się osoby porzucone. Nie zawsze bowiem rozstanie jest wspólną decyzją dwójki osób pozostających w związku małżeńskim. Jeżeli czujemy, że rozwód jest przyczyną wyjątkowo złego samopoczucia, nie bójmy się prosić o pomoc. Dobrze jest wziąć kilka dni wolnego w pracy i wyjechać na krótkie wakacje. Dzięki odpoczynkowi będziemy mogli spojrzeć na pewne sprawy z dystansem. Znacznie łatwiej będzie nam również zaplanować nowy początek. Jeżeli jednak z różnych względów nie dysponujemy możliwością długiego wyjazdu, zdecydujmy się na choćby krótką formę relaksu. Wybierzmy się do kosmetyczki, do kina lub spotkajmy się z przyjaciółką. Wyjście do ludzi jest dla wielu osób skuteczną terapią. Czasami jednak wspomniane działania mogą okazać się niewystarczające. Jeśli nasze negatywne samopoczucie po rozwodzie trwa niepokojąco długo lub jest bardzo złe, skorzystajmy z pomocy specjalisty. Śmiało możemy odwiedzić gabinet psychoterapeuty, który pomoże nam poradzić sobie z traumą. Zazwyczaj wystarczy nam kilka lub kilkanaście sesji terapeutycznych. Dzięki nim zrozumiemy, że mamy jeszcze w życiu szansę na wiele pozytywnych doświadczeń. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy lekarskiej. Jeśli na skutek rozwodu cierpimy na bezsenność lub stany lękowe, lekarz może zdecydować o włączeniu terapii z wykorzystaniem leków uspokajających.