4 grudnia 2024
Ozonowanie pojazdów – czy warto je wykonać i ile kosztuje?

Ozonowanie pojazdów – czy warto je wykonać i ile kosztuje?

Ozonowanie pojazdów – czy warto je wykonać i ile kosztuje? Zachowanie czystego wnętrza samochodu nie jest łatwe, nawet jeżeli bardzo byśmy tego chcieli. Mimo, iż wizualnie może ono wydawać się czyste, bakterii nie sposób dostrzec gołym okiem. Ciężko także sprawdzić, w jakim stanie jest klimatyzacja.

Ozonowanie jest procesem, dzięki któremu można szybko pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, a także uciążliwych i przykrych zapachów z samochodu. Czy ozonowanie jest bezpieczne? Na czym polega ten proces i kto powinien się na niego zdecydować? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury!

Jak wygląda proces ozonowania?

Proces ozonowania warto wykonać w profesjonalnym serwisie, tak aby nie narazić wnętrza samochodu używając nieodpowiedniego sprzętu na uszkodzenia. Proces ozonowania pojazdów rozpoczyna się od wstępnego czyszczenia ich wnętrza i należy je wykonywać zazwyczaj wtedy, kiedy zależy nam na pozbyciu się niechcianego zapachu. Następnie, po wykonaniu tego zabiegu, do samochodu np. na fotel pasażera bądź dywanik umieścić należy generator ozonu, czyli specjalne urządzenia, z którego wydobywa się ozon. Zdarza się jednak, że generator musi zostać umieszczony poza samochodem, a do środka przez otwarte okno bądź drzwi jest wpuszczany ozon, za pomocą specjalnego przewodu, który jest wprowadzany do jego wnętrza. Należy jednak wiedzieć, iż niezależnie od sposobu dostarczania ozonu do pojazdu, to dopiero po tej czynności rozpoczyna się ozonowanie, a nie w jego trakcie. Po wprowadzeniu ozonu w samochodzie uruchamia się zamknięty obieg powietrza i włącza się wentylatory, co pomaga na oczyszczanie przewodów wentylacyjnych. Urządzenie rozpoczyna generowanie ozonu. Po zakończonym procesie wnętrze pojazdu jest odpowiednio zdezynfekowane, a po procesie nie widać ani śladu.

Ozonowanie pojazdów – jak często należy je wykonywać? Ile czasu trwa ozonowanie?

Ozonowanie pojazdów - czy warto je wykonać i ile kosztuje?
Ozonowanie pojazdów – czy warto je wykonać i ile kosztuje?

Ozonowanie pojazdów powinno się przeprowadzać co najmniej raz do roku. Ponadto, na taki zabieg powinny się zdecydować te osoby, które dokonują zakupu używanego samochodu. Ozonowanie usuwa wszelkie bakterie, grzyby oraz pleśń. Na ozonowanie warto zdecydować się także wtedy, kiedy z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Usługa ta jest polecana także osobom, które chcą sprzedać samochód i usunąć z niego zapach dymu papierosowego. Ozonowanie pojazdu trwa zazwyczaj około 30 minut, nie biorąc pod uwagę czyszczenia wstępnego. Pół godziny jest odpowiednim czasem na to, aby wnętrze klimatyzacji oraz sam pojazd zostało oczyszczone z wszelkich bakterii, drobnoustrojów, kurzu i uciążliwych zapachów. W przypadku niedostatecznego zadowolenia z wykonanego procesu, można go powtórzyć, jeżeli mamy taką potrzebę.

Czy ozonowanie pojazdów jest szkodliwe?

Ozonowanie pojazdów nie jest szkodliwe, jeżeli używa się do tego celu odpowiedniego ozonatora, który wytwarza ozon za pomocą bezpiecznej metody. Należy także przestrzegać czasu zabiegu z instrukcji, która jest dołączona do takiego każdego urządzenia. Znaczna większość ozonatorów, które są sprzedawane na rynku, jest oparta na technologii płytek ceramicznych, których zastosowanie do ozonowania wnętrza samochodu czy klimatyzacji może być bardziej szkodliwe niż pożyteczne. Ozonatory to urządzenia, które wytwarzają spore ilości niebezpiecznych wielotlenków azotu. Kwas azotowy, który jest wytwarzany w trakcie syntezy wielotlenków azotu z parą wodną obecną w kokpicie auta nie tylko wywołuje reakcje alergiczne, ale także powoduje niszczenie i odbarwianie się tapicerki oraz tworzyw sztucznych. Powoduje także uszkodzenia elektroniki. Ponadto, może zostawić zapach, który będzie ciężki do usunięcia.

Ile kosztuje ozonowanie pojazdu w profesjonalnym serwisie?

Ozonowaniem pojazdów zajmuje się wiele serwisów, które oferują profesjonalne czyszczenie samochodów. Często taki zabieg posiadają w swojej ofercie myjnie ręczne wysokiej jakości. Pozostaje jednak pytanie – ile kosztuje ozonowanie pojazdów w profesjonalnym serwisie? Cena za usługę ozonowania samochodu jest zależna przede wszystkim od lokalizacji danego serwisu. Jak można się domyślić, w większych miastach usługa ta kosztuje więcej, bo od 80 do nawet 150 złotych. W mniejszych miejscowościach koszt ozonowania pojazdu może wahać się w granicach od 50 do 90 złotych.

Dlaczego warto wykonywać ozonowanie pojazdów?

Ozonowanie samochodów jest bardzo skutecznym i szybkim sposobem na to, aby zapobiec namnażaniu się w klimatyzacji oraz wnętrzu auta grzybów, bakterii oraz pleśni. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawiew w samochodzie jest kierowany na twarz obecnych w nim osób, co może przyczynić się do szybkiego wniknięcia niepożądanych substancji do układu oddechowego. Odgrzybianie klimatyzacji jest jedną z najbardziej innowacyjnych, a także najmniej szkodliwych metod oczyszczania nawiewu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, a także uczulonych na środki chemiczne. Ozonowanie pojazdów jest przydatne także wtedy, kiedy autem podróżują dzieci, ponieważ jest to dla nich całkowicie nieszkodliwe.