23 kwietnia 2024
Ile kosztuje skrytka bankowa?

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Ile kosztuje skrytka bankowa? Skrytki bankowe cieszą się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom nie jest to tak drogie rozwiązanie, jak nam się wydaje. Co to jest skrytka bankowa? Kto może z niej skorzystać? Jak wygląda korzystanie z niej w praktyce? Czy możliwe jest otworzenie skrytki bankowej bez naszej zgody? Ile może nas kosztować wynajęcie skrytki bankowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest skrytka bankowa?

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zdefiniować sobie pojęcie skrytki bankowej. Jest to specjalne miejsce, które uważane jest powszechnie za jedno z najbezpieczniejszych. Najczęściej to sposób na to, aby przechowywać drogocenne kosztowności, których pozostawienie w mieszkaniu jest ryzykowne. Oczywiście mowa jest tylko i wyłącznie o przedmiotach, bowiem w skrytkach nie możemy przechowywać gotówki, która aktualnie znajduje się w obiegu. Tego typu lokalizacje charakteryzują się tym, że mają mocne zabezpieczenia przed potencjalnym włamaniem. Jest to usługa, która nie kosztuje fortuny, biorąc pod uwagę, jak zbawienna może się okazać. Więcej szczegółów w tym temacie znaleźć można w dalszej części artykułu. 

Kto może skorzystać ze skrytki bankowej?

Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest skrytka bankowa, należy określić, kto może z niej skorzystać. Otóż na taką usługę mogą się zdecydować zarówno osoby fizyczne, które ukończyły już pełnoletność, jak i osoby prawne bądź jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że skrytki udostępniane są także cudzoziemcom, pod warunkiem, że posiadają ważny paszport. Rodowici mieszkańcy muszą natomiast zabrać ze sobą dowód osobisty. W praktyce czeka nas jedynie kilka formalności, które nie sprawiają najmniejszych kłopotów. Umowę najmu skrytki bankowej mogą podpisać dwie osoby, np. małżonkowie. Możliwe jest także powołanie pełnomocnika, jednakże w przypadku jego odwołania nie obędzie się bez wymiany zamka i kluczy- w taki sposób działają procedury. Co w przypadku śmierci posiadacza skrytki? Jej zawartość jest udostępniana spadkobiercom, na podstawie odpowiedniego wyroku sądowego. 

Korzystanie ze skrytki – jak to wygląda w praktyce?

Ile kosztuje skrytka bankowa?
Ile kosztuje skrytka bankowa?

Kiedy już nawiążemy umowę z bankiem bądź inną instytucją, wówczas otrzymujemy klucz. Drugi trafia do pracowników banku. Dlaczego jest to konieczne? Skrytka może być otworzona tylko i wyłącznie wtedy, gdy używa się obu kluczy jednocześnie. W konsekwencji przeprowadzenie takiej operacji wymaga obecności zarówno właściciela depozytu, jak i pracownika banku. Każde otworzenie jest odpowiednio udokumentowane. Czy to oznacza, że pracownik może zobaczyć, co przechowujemy? Niekoniecznie! Otwieranie i zamykanie skrytki odbywa się bowiem zgodnie z pewną procedurą. Podczas otwierania jako pierwszy klucz przekręca pracownik, a później my. W przypadku zamykania jest zupełnie odwrotnie. W konsekwencji przebywamy w specjalnym pomieszczeniu zupełnie sami. Jeśli stracimy swój klucz, wówczas wiąże się to z tym, że będziemy musieli wezwać ślusarza na własny koszt.

Otwieranie skrytki bez naszej zgody – czy to możliwe?

Wbrew pozorom dostępu do wnętrza skrytki nie mają tylko właściciele. Zgodnie z panującymi przepisami, bank musi udostępnić skrytkę organowi, który prowadzi postępowanie karne. Może to być chociażby Straż Graniczna, Policja,  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dostęp do zawartości otrzymać może także komornik, jeśli prowadzi w stosunku do właścicieli postępowanie egzekucyjne. Co więcej, także bank może być zmuszony do otworzenia naszej skrytki. Do takiego incydentu dojdzie w sytuacji, gdy okres umowy ulegnie przedawnieniu, a my nie zapłacimy funduszy za możliwość przedłużenia umowy. Na początku zostaniemy poproszeni o to, aby oddać klucze, jeśli jednak nie spełnimy żądania, wówczas skrytka zostanie otworzona bez naszej zgody, a zawartość złożona do depozytu.

Ile może kosztować skrytka bankowa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile może kosztować skrytka bankowa. Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem dużo w tym przypadku zależy od tego, na czyje usługi się zdecydujemy. W zależności od tego, gdzie znajdziemy wolną skrytkę, zapłacimy rocznie od 300 zł do nawet 15 000 zł. Od czego to zależy? Nie da się ukryć, że najniższe ceny obowiązują w krajowych bankach spółdzielczych, natomiast najwyższe w prywatnych firmach, które działają poza granicami kraju. Tamtejsze bezpieczeństwo jest na niesamowicie wysokim poziomie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia bądź ukradnięcia przedmiotu oscyluje w granicach 0. Jednak gdy chcielibyśmy przechowywać przedmioty, których wartość wynosi kilkaset tysięcy złotych, wówczas wysokie kwoty z pewnością nie są wygórowane. Znaczenie ma także wielkość wynajmowanej skrytki. Z reguły ceny w naszym kraju znajdują się w przedziale od 300 do 600 zł w skali roku, co z pewnością nie jest wysoką wartością, biorąc pod uwagę, ile zalet ma to rozwiązanie.