16 czerwca 2024
Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz?

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz?

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz? Nabywając nowe mieszkanie, na ogół posiadamy w swojej głowie jakiś obraz tego, w jaki sposób miałoby ono wyglądać. Zarys ten zwykle tli się w naszych głowach jeszcze na etapie oglądania rozkładu mieszkań i planów. Jest to również chwila, kiedy powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: Stan deweloperski, czy też może pod klucz? Postaramy się ułatwić podjęcie tejże decyzji poprzez poniższy artykuł. 

Co oznaczać będzie dokładnie stan deweloperski mieszkania?

Mieszkanie od dewelopera to na ogół lokal, w którym podłączono wszelkie instalacje – wodno-sanitarną, grzewczą, elektryczną, jak również wykonano wylewki i tynki. Nabywając mieszkanie od dewelopera musimy być przygotowani na konieczność wykonania jego wykończenia – podpięcia sanitariatów, malowania ścian, układania podłóg, jak i płytek. Z uwagi na to, że mieszkanie od dewelopera to stan surowy, ograniczyć nas może tylko budżet, albo nasza wyobraźnia. Zanim zakupimy mieszkanie w tymże stanie warto zasięgnąć wiedzy, co kryje się pod pojęciem stan deweloperski według konkretnego dewelopera, gdyż standardy mogą się trochę różnić w wybranych firmach. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż nie istnieje żadna regulacja prawna, która nakładałaby deweloperowi obowiązek trzymania się wybranych standardów poza koniecznością zamontowania gniazd i doprowadzeniem elektryczności. Warto zatem zwrócić uwagę, czy wszelkie aspekty mające związek ze stanem faktycznym, w którym odbieramy mieszkanie, zostały zawarte w podpisanej przez nas umowie.

Zalety kupna mieszkania w stanie deweloperskim:

 • dowolność w sprawie dobrania materiałów wykończeniowych i w aranżowaniu wnętrz,
 • niższy koszt zakupu,
 • przejrzysta sytuacja w wypadku konieczności dokonania reklamacji,
 • wpływ na jakość użytych materiałów wykończeniowych, ale i samego wykończenia,
 • możliwość zmniejszenia kosztów, jeżeli część rzeczy wykonamy samodzielnie,
 • możliwość wprowadzenia poprawek i zmian – wykonania chociażby ścianek działowych, czy zmiany położenia armatury łazienkowej.

Wady kupna mieszkania w stanie deweloperskim:

 • konieczność koordynowania i nadzorowania całego procesu prac o charakterze wykończeniowym,
 • brak możliwości wprowadzenia się do mieszkania zaraz po odebraniu kluczy, co może narażać na dodatkowe koszty mające związek chociażby z wynajęciem mieszkania na czas wykonania remontu swojego,
 • nierzadko koszty wykończenia mogą znacznie przerosną nasz kosztorys, a tym samym również i możliwości finansowe,
 • nierzadko brak osoby, która mogłaby doradzić nam optymalne rozwiązanie, zaś nasz brak doświadczenia w tejże branży może przełożyć się na to, iż będziemy często przepłacać.

Mieszkanie pod klucz, czyli takie, które gotowe jest do zamieszkania

nowe inwestycje mieszkaniowe szczecinMieszkanie pod klucz w założeniu jest lokalem, do którego można się od razu wprowadzać. Tego rodzaju mieszkanie określane jest mianem wykończone. Oznacza to, że czeka wyłącznie na wstawienie mebli. W takim mieszkaniu są już położone podłogi, podłączone urządzenia grzewcze i sanitarne, czy pomalowane ściany. W praktyce warto jednakże zwrócić szczególną uwagę, czy w umowie określono dokładnie, w jakim stanie otrzymamy swoje mieszkanie. Zwykle deweloper oferuje nam kilka opcji dotyczących wykończenia pod klucz, które odróżniają się pomiędzy sobą kosztami, jak i standardem. Poza jakością użytych materiałów do wykończenia, opcje mogą odróżniać się od siebie również ilością dostępnych dla nas wariantów wykończeniowych. Niektórzy deweloperzy idą o krok dalej i angażują do aranżowania wnętrz profesjonalnych architektów, którzy mogą zaprojektować nasze mieszkanie od początku do końca, wspierając nas na każdym etapie realizowania inwestycji.

Zalety mieszkania pod klucz:

 • otrzymujemy lokal, który jest gotowy do zamieszkania ,
 • oszczędzamy czas, gdyż nie jest konieczne zajmowanie się wykończeniem wnętrza,
 • nie jest konieczne koordynowanie i nadzorowanie prac wykończeniowych,
 • nierzadko oszczędzamy pieniądze, gdyż deweloperzy posiadają większe zniżki na poczet materiałów wykończeniowych i budowlanych. Poza tym mają swoich pracowników, co wyjdzie nam taniej, aniżeli wynajem ekipy remontowej na własną rękę,
 • znamy z góry kosztorys tyczący się wykończenia lokalu.

Wady mieszkania pod klucz:

 • nie możemy wpłynąć na jakość materiałów użytych do wykończenia,
 • mamy ograniczony wybór wariantów wykończenia i materiałów,
 • nierzadko nie mamy możliwości użycia niestandardowych rozwiązań, jak chociażby wstawienie podestu, czy wyburzenie ścianki działowej,
 • nie mamy możliwości zobaczenia na żywo materiałów do wykończenia, chociażby paneli podłogowych.

Zobacz również:

Co się będzie bardziej opłacało i dla kogo?

Stan deweloperski z pewnością będzie się opłacał tym, którzy z zacięciem majsterkowicza, albo też z pasją urządzania wnętrz, jak również indywidualistów, którzy pragną wybrać wszystko samodzielnie. Mieszkanie w tymże stanie pozwala nam na zastosowanie niestandardowych materiałów i rozwiązań. Z pewnością nie będzie to dobry wybór dla osób, które nie potrafią organizować pracy i planować finansów.