22 lipca 2024
Zarządzanie nieruchomościami: co warto wiedzieć

Zarządzanie nieruchomościami: co warto wiedzieć

Zarządzanie nieruchomościami: co warto wiedzieć – rynek nieruchomości stale się rozwija i bez wątpienia stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki w każdym kraju. Praktycznie na każdym kroku możemy spotkać nowe osiedla, czy obszerne place budowy. I co ciekawe, pomimo wszystko w wielu miastach nadal musimy ustawiać się w dużej kolejce do deweloperów, którzy odbiór mieszkania planują dopiero za rok.

Z drugiej strony właściciel takich firm wiedzą, że bez zadowolonych klientów ich biznes nigdy by nie istniał, więc dokładają wszelkich starań o to, aby ich inwestycja wyróżniała się na tle innych, a mieszkańcy polecali firmę znajomy. Tak naprawdę w taki sposób funkcjonuje każda branża. Jednak nie każda firma potrzebuje wsparcia z zakresu zarządzania nieruchomościami. Na co zwrócić uwagę podczas oddawania nowej inwestycji i kto będzie nią zarządzał? Z pewnością to pytanie spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Z tego powodu przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym wskazujemy najważniejsze aspekty związane z zarządzaniem nieruchomościami.

Zarządzanie nieruchomościami: co warto wiedzieć

Każdy zarówno nowy blok, który powstaje, jak i ten, który liczy kilka dobrych lat, wymagają stałej kontroli. Sprzątanie, wywóz śmieci, pielęgnacja terenów zielonych, usuwanie wszelkich usterek, czy kontakt z mieszkańcami — to wszystko determinuje zarządzanie nieruchomościami. Większość deweloperów współpracuje z firmami zewnętrznymi, które się tym zajmują, jednak warto wiedzieć, kiedy i w jakiej formie, warto skorzystać z ich pomocy.

Czym jest zarządzanie nieruchomościami

Przede wszystkim jest to rodzaj działalności zawodowej, która polega na wykonywaniu zadania powierzanych przez właściciela nieruchomości. Wśród obecnego podziału ofert i profesji możemy wyróżnić zarządzanie nieruchomościami, które będzie polegało na następujących czynnościach:

  • doradztwo przedsiębiorcy z tego zakresu,
  • prowadzenie i nadzorowanie danej nieruchomości,
  • ustalenie planów długo- i krótkoterminowych, które będą rozwiązywały pojawiające się trudności oraz realizowały potrzeby wspólnoty mieszkaniowej.

Zatem do zadań administratora, czy też administratorów będzie należała bieżąca obsługa danego obiektu. Począwszy od stałej kontroli, przez przeglądy techniczne, konserwacje sprzątanie, skończywszy na wywozie odpadów bytowych. Jak sami z pewnością już zauważyliście, na barkach osoby administratora zarządzającego taką nieruchomością jest wiele zadań, które wymagają stałej opieki.

Czy warto korzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która opiekuje się nieruchomościami

Z powodu ilości zadań i obowiązków, żaden właściciel firmy deweloperskiej nie jest w stanie tego kontrolować sam. Chyba że jest to jego pierwsza inwestycja i na początku chce oszczędzić sobie dodatkowych kosztów. Jednak jeśli dalej chce się rozwijać, musi inwestować w nowe osiedla, tym samy nie ma już na to po prostu czasu. Z tego powodu praktycznie każda firma, która posiada w swojej ofercie mieszkania własnościowe, decyduje się na wynajęcie administratorów do zarządzania nieruchomościami. W niektórych, co prawda nielicznych firmach, stworzone są specjalne działy, które się tym zajmują. Jednak wymaga to zatrudnienia sporej kadry i w przypadku większej ilości inwestycji, jest po prostu nieopłacalne.

Gdzie najlepiej i najbezpieczniej szukać pomocy związane z zarządzaniem nieruchomościami

Poświęcając nasze nieruchomości danej firmie, musimy pamiętać o tym, że poniekąd w ich ręce oddajemy nasz wizerunek, dlatego warto ostrożnie dobierać sobie współpracowników. Wiele firm, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami ogłasza się też w internecie, dzięki czemu możemy zweryfikować opinie na ich temat. Gdy pojawiają się wątpliwości, warto poprosić daną firmę o przedstawienie referencji, które z pewnością powinny pomóc nam ustalić, czy mieszkańcy danego osiedla, są naprawdę zadowoleni.

Zarządzanie nieruchomościami: co warto wiedzieć
Zarządzanie nieruchomościami: co warto wiedzieć

Istotne jest jednak to, aby już na początku określić nasze oczekiwania względem kompetencji, które przekazujemy wybranej firmie zewnętrznej. Jeden właściciel życzy sobie mycie okien dwa razy w miesiącu, a drugi raz na tydzień. Z pewnością są to kluczowe aspekty, które wpływają na ostateczną cenę. Nie mniej jednak w przypadku nie warto namiętnie oszczędzać, czasami większy wydatek, da nam pewność, iż powierzyliśmy nasze nieruchomości w prawidłowe ręce. Kompetentni współpracownicy w znaczącym stopniu pozwalają także na to, aby dana inwestycja nie ulegała zniszczeniom i sprawnie reagują na powstałe szkody, co jest bardzo ważne.

Kolejnym miejscem, w którym możemy szukać wsparcia z zakresu zarządzania nieruchomościami są targi branżowe. Na targach mieszkań bardzo często możemy spotkać stoiska firm, które posiadają w tej branży wieloletnie doświadczenie i z chęcią odpowiadają na nasze pytania. Aby jednak nie przepłacić, warto porównać oferty kilku na przykład, chociaż trzech firm, które się tym zajmują. Nie zapominajmy również o tym, aby nawiązać współpracę z firmą, która może świadczyć dla nas usługi przez dłuższy czas, a nie tylko przez miesiąc, rok, czy kilka tygodni.