14 października 2024
Gdzie występują złoża złota?

Gdzie występują złoża złota?

Gdzie występują złoża złota? Już od początku ludzkiej cywilizacji złoto było miarą wartości i symbolem bogactwa. Ten błyszczący metal szlachetny nie tylko charakteryzuje się pięknym, wzbudzającym pożądanie wyglądem, ale też unikatowymi właściwościami chemicznymi, co jedynie znacząco zwiększało jego wartość. Jaka jest historia wydobywania złota? Które regiony świata słyną obecnie z dużych złóż królewskiego metalu? Czy można go znaleźć w niektórych regionach Polski? Przygotowaliśmy wyczerpujący artykuł, dzięki któremu poznasz odpowiedzi na to, gdzie występują złoża złota i dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wydobyciu tego kruszcu!

Historia poszukiwań i wydobycia złota

By odpowiedzieć na pytanie gdzie występują złoża złota, należy cofnąć się kilak tysięcy lat w przeszłość. Starożytni Sumerowie, Egipcjanie i Grecy używali złoto przede wszystkim do wybijania monet, ale też tworzenia biżuterii. Metal ten zdobywano wówczas ze dwóch źródeł – pierwszym z nich były bogate w złoża regiony Grecji, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, gdzie powstały liczne punkty wydobycia kruszców. Zdaniem archeologów słynne kopalnie króla Salomona wydobywały właśnie złoto, które stało się źródłem potęgi Izraela. Drugim sposobem było wypłukiwanie rzek i strumieni, w których znajdywano małe bryłki złota przetapiane następnie na monety. To właśnie ta druga forma pozyskiwania złota stała się przyczynkiem słynnej gorączki złota, która miała miejsce w okolicach kanadyjskiego Klondike. Setki poszukiwaczy złota straciły wtedy życie przy próbach badania dna rzek i wyławiania złotych bryłek. Niestety przez tysiące lat historii ludzie, którzy próbowali dowiedzieć się, gdzie występują złoża złota, często tragicznie kończyli swój żywot.

Współczesne regiony słynące z wydobycia złota

Współcześnie wydobycie złota jest w większości przypadków cywilizowanym biznesem, w ramach którego legalnie działające firmy płacą podatki państwu i dbają o górników. Oczywiście są od tego wyjątki, szczególnie w biednych państwach afrykańskich, które słyną z dużych złóż szlachetnego kruszcu. Obecnie dwa kraje Afryki wiodą prym w wydobyciu złota – są to RPA, które może pochwalić się największymi zasobami jasnożółtego kruszcu, oraz Ghana. To właśnie w tym drugim państwie duża część kopalni jest kontrolowana przez lokalne mafie, a pracownicy są wyzyskiwani. Na szczęście jednak zdecydowana większość złota używanego obecnie do wybijania monet czy produkcji biżuterii pochodzi z innych państw. Za największe wydobycie tego metalu szlachetnego odpowiada wspomniane już RPA, gdzie duże złoża znajdują się w okolicach Johannesburga, natomiast pozostałe miejsca podium zajmują Rosja z kopalniami na Syberii oraz Australia ze słynnym górniczym miastem Kalgoorie. Nie są to jednak jedynie mniejsza, gdzie występują złoża złota – znaczącym producentem tego metalu są też państwa takie jak Peru, Chiny, Kanada, Stany Zjednoczone czy Indonezja. Sporą produkcją mogą też pochwalić się państwa azjatyckie utworzone podczas rozpadu ZSRR, czyli Uzbekistan oraz Kirgistan. W przypadku tego drugiego eksport złota, choć o relatywnie niewielkiej skali, jest jednym z najważniejszych źródeł przychodu dla budżetu państwa!

Gdzie występują złoża złota w Polsce?

Gdzie występują złoża złota?
Gdzie występują złoża złota?

Choć w Polsce raczej nie wydobywa się jasnożółtego kruszcu, wciąż możemy pochwalić się kilkoma regionami, gdzie występują złoża złota. Przede wszystkim są to tereny Dolnego Śląska, w szczególności okolice Złotoryi, Złotego Stoku oraz Bolesławca. Rejony te historycznie kojarzyły się z wydobyciem złota, co miało miejsce przede wszystkim w średniowieczu i nowożytności. Stąd zresztą wzięła się nazwa miasta Złoty Stok, gdzie zresztą znajduje się prężnie działające Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota zajmujące się katalogowaniem i opisywaniem historii wydobycia złota nie tylko na terenie miasta, ale też w całej Polsce. Dzięki współczesnym badaniem geologicznym wiadomo również o kilku złożach, które nie były nigdy eksploatowane. Mowa m.in o okolicach miejscowości takich jak Międzyrzecze Dolne, Radzimowice (rejon Wojcieczowa) czy Kletno (na Śląsku). Niestety wielkość większości złóż w Polsce jest niewielka lub śladowa, przez co ich komercyjna eksploatacja jest skazana na porażkę.

Czy w Polsce wydobywa się złoto?

Choć w Polsce nie ma żadnej działającej kopalni złota, to mimo to na terenie naszego kraju wciąż wydobywane są niewielkie ilości złota. Jak to jest możliwe? Owo wydobywane złoto pochodzi tak naprawdę z rud miedzi wydobywanych przez państwowy koncern KGHM w kilku kopalniach takich jak Polkowice, Rudna czy Lubin. Ruda miedzi zawiera domieszki różnych metali, z których musi być oczyszczona przed zamianą w czystą miedź. Niektóre złoża miedzi zawierają w naturalny sposób niewielkie domieszki złota, które są usuwane podczas procesu przetwarzania w hucie. W ten sposób złoto staje się niejako produktem pobocznym wydobywania miedzi, a Polska może poszczycić się złotem, które nie jest importowane, a produkowane na miejscu. Rocznie KGHM produkuje ok. 3-3,5 tony czystego złota. Kruszec jest sprzedawany rodzimym i zagranicznym firmom jubilerskim i menniczym.