Lombard w Warszawie to miejsce, które cieszy się coraz większa popularnością. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego – bardzo często jest to jedyne miejsce, w którym możemy uzyskać duży zastrzyk gotówki do ręki, bez sprawdzania naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Jak działa klasyczny lombard? Co możemy zastawić w lombardzie? Na czym polega kredyt lombardowy? Co powinno znajdować się na umowie zastawu? Jakie zalety i wady pożyczki w lombardzie można wyróżnić? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Jak działa klasyczny lombard?
Lombardy w zdecydowanej większości przypadków znaleźć możemy w niewielkich miejscowościach lub w biednych dzielnicach – jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą korzystać z tradycyjnej bankowości z wielu powodów. Słowo “lombard” pochodzi z języka włoskiego i oznacza osobę, które w średniowieczu udzielała pożyczek na terenie Europy Zachodniej. Co ciekawe, taka profesja miała miejsce aż do XV wieku. W dzisiejszych czasach jest to popularna instytucja pożyczkowa, która zajmuje się udzielaniem wsparcia finansowego pod zastaw. Tego typu działalności gospodarcze wypłacają pożyczkę do ręki w zamian za to, że klient zdecyduje się na zastawianie przedmiotu. W tym miejscu warto zdawać sobie sprawę z tego, że wycena danego przedmiotu, wiążąca się z maksymalną kwotą udzielanej pożyczki, jest darmowa i nie zobowiązuje do niczego. Jeśli osoba zainteresowana zdecyduje się na zaproponowaną przez lombard kwotę, wówczas spisywana jest umowa pod pożyczkę lombardową. Klient zobowiązany jest do oddania pozyskanych środków w określonym terminie, w zamian otrzymuje wcześniej zastawiony przedmiot. Za pożyczkę instytucja pobiera sobie stosowną prowizję, dlatego interes ten jest dla nich korzystny. Jeśli nie dojdzie do zwrotu pożyczki, wówczas przedmiot staje się własnością lombardu.
Co możemy zastawić w lombardzie?
Lombard Warszawa to miejsce, w którym zastawić możemy wiele różnorodnych przedmiotów. Okazuje się, że możemy tam oddać wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, jednocześnie nie pochodzi z kradzieży. Dla lombardu dość ważną kwestią jest fakt czy w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki, odsprzedanie przedmiotu okaże się możliwe. W praktyce oznacza to, że przyjmowane są te rzeczy, na które jest wzmożony popyt. Gdybyśmy mieli wskazać kilka najpopularniejszych przedmiotów, z pewnością wskazalibyśmy te następujące: telefony komórkowe, tablety, lodówki, pralki, zmywarki, wartościowe pamiątki rodzinne, monety kolekcjonerskie, rzeźby, dzieła sztuki, obrazy, komputery, laptopy. Warto wspomnieć o mniej oczywistych telewizorach, wieżach, konsolach, biżuterii, zegarkach, złocie, srebrze, antykach i sprzęcie sportowym. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że niekiedy możliwy jest zastaw samochodu – nie jest to jednak reguła, bowiem część tego typu firm nie chce wielkogabarytowych przedmiotów.
Na czym polega kredyt lombardowy?
Lombard Warszawa udziela atrakcyjnych kredytów lombardowych. Jest to rodzaj pożyczki pod zastaw. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma możliwości uzyskania pożyczki bez przedłożenia wartościowego przedmiotu. Poszczególne przedmioty zostają w lombardzie na tak długo, aż dojdzie do spłaty pożyczki. W razie niespłacenia pożyczki w określonym terminie przedmiot będzie cedowany. Kwoty kredytów zależne są od wartości danego zastawu, w praktyce jednak nie są one równe 100% kwoty wycenionej. W zdecydowanej większości przypadków proponowana jest gotówka w wysokości od 30% do 60% szacowanej kwoty. Klient, który wyliczył, że telefon ma wartość około 800 zł musi liczyć się z tym, że w lombardzie może dostać znacznie mniej. To właśnie na tym zaniżaniu zarabia lombard. W końcu jeśli nie dojdzie do spłaty pożyczki, to przedmiot zostaje w danej placówce.
Co powinno znajdować się na umowie zastawu?
Umowa zastawu to sposób na zabezpieczenie interesów dla obu stron. Klient może mieć pewność, że w przypadku spłacenia pożyczki przedmiot znów będzie jego własnością, natomiast lombard zyskuje możliwość uzyskania prawa własności zastawu, jeśli warunki nie zostaną spełnione. W każdej umowie powinny znajdować się różnorodne zapiski, które są typowe dla tego typu dokumentów. Kluczowe są zatem dane osobowe klienta, wartość zastawu i kwota, na którą pożyczka została udzielona. Nie może zabraknąć opłat związanych z udzielaniem pożyczki, informacji o formie zastawu, krótkiego opisu przedmiotu. Ważny jest również termin spłaty pożyczki, jak i forma spłaty.
Jakie zalety i wady pożyczki w lombardzie można wyróżnić?
Pożyczka w lombardzie niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim w krótkim czasie uzyskujemy pieniądze w postaci gotówki i to bezpośrednio do naszych rąk. Dodatkowo tego typu instytucje nie sprawdzają zdolności czy też wiarygodności kredytowej- jest to ogromna zaleta dla osób, które są zadłużone lub ich dochody są niskie. Niestety należy liczyć się z wysokimi kosztami transakcji, a także nieco niższą wyceną zastawionego przedmiotu.