18 maja 2024
Co to jest impreza integracyjna i jaką może mieć formę?

Co to jest impreza integracyjna i jaką może mieć formę?

Co to jest impreza integracyjna i jaką może mieć formę? Choć pojęcie imprezy integracyjnej zna chyba każdy, w gruncie rzeczy trudno jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie jest. W praktyce z tego typu wydarzeniem możemy mieć do czynienia w pracy, na uczelni czy na turnusach wczasowych. Czym dokładnie jest impreza integracyjna i jaką może mieć formę? Odpowiadamy. 

Co oznacza integracja?

Zanim zastanowimy się, czym jest impreza integracyjna, warto nawiązać do samego słowa “integracja”. Otóż oznacza ono zapoznanie się osób, wspólne spędzenie czasu czy przeżywanie razem jakiegoś wydarzenia. Integracja ma na celu poznanie nas z daną społecznością, której wcześniej nie znaliśmy. Zazwyczaj mamy z nią do czynienia w nowej pracy, kiedy chcemy się wdrożyć do zespołu. Często integracja odbywa się również na uczelniach wyższych. Studenci mogą zorganizować ją sami, lecz czasem zajmują się tym przedstawiciele ogółu studentów. Integracja ma miejsce także w szkołach. Tam często odbywa się wręcz tydzień integracyjny, a nie jednorazowa impreza czy dzień. Po co nam w ogóle integracja? Psycholodzy mówią, że bez niej w zasadzie nie jesteśmy w stanie funkcjonować w grupie osób. Żeby ze sobą współpracować, musimy się poznać. Czasem to poznawanie się może być narzucone właśnie w formie integracji. Nie jest jednak tajemnicą, że społeczeństwo zwyczajnie nie ma czasu na spotykanie się ze sobą we własnym zakresie poza miejscem pracy. Bez imprez integracyjnych poznawanie się może trwać nawet kilka miesięcy. Znacznie wydłuża to czas adaptacji w grupie. Oczywiście osoby, z którymi jesteśmy stosunkowo blisko, poznajemy szybciej. Koleżanka z ławki obok czy z pokoju to osoba, którą znamy najlepiej z grupy. Tymczasem najważniejsze jest, aby poznać wszystkich jej członków, a nie tylko wybiórcze osoby. Integracja pozwala lepiej funkcjonować w danej komórce społecznej. Daje możliwość nawiązania dialogu i poznania innych od stron nieformalnych, to znaczy niezwiązanych z pracą czy z nauką.

Jak wygląda integracja?

Co to jest impreza integracyjna i jaką może mieć formę?
Co to jest impreza integracyjna i jaką może mieć formę?

Nie znajdziemy nigdzie określenia, jak ma wyglądać impreza integracyjna. Zazwyczaj ma ona formę nieformalnego spotkania po godzinach pracy czy poza miejscem spotkań grupy. Pomysłów na imprezę integracyjną jest naprawdę mnóstwo. Niemniej jednak pamiętajmy, że impreza integracyjna ma umożliwić ludziom bliższe poznanie się. Oznacza to, że aktywności zorganizowane dla jej uczestników muszą dawać ku temu powody. Imprezy integracyjne często organizowane są w formie zabaw lub zawodów sportowych. Po czasie rywalizacji przychodzi moment rozluźnienia. Można zjeść wspólnie posiłek i napić się czegoś w swoim towarzystwie. Impreza integracyjna może mieć również formę wyjazdową. Pozwala ona w jeszcze lepszy sposób poznać ludzi, z którymi w jakiś sposób współpracujemy na co dzień. Oczywiście forma imprezy integracyjnej musi być dopasowana do uczestników. Dzieciom możemy zaproponować zawody sportowe czy dyskotekę. Natomiast dorośli mogą wyjść razem do klubu lub wyjechać wspólnie na weekend. Imprezą integracyjną może być także wieczór kawalerski, który ma miejsce na kilka tygodni przed ślubem. Pozwala on poznać się młodym osobom, które razem będą bawić się na weselu. Atrakcje podczas imprezy integracyjnej mają zachęcić do uczestnictwa w niej. Zorganizowanie dobrej imprezy jest prawdziwą sztuką. Niestety, wiele imprez polega tylko i wyłącznie na wspólnym wyjściu na przysłowiową kawę. Owszem, w jakimś stopniu jest to sposób na poznanie się, jednak raczej na zasadzie nawiązania rozmowy z wybranymi osobami.

Kto organizuje imprezę integracyjną?

Wbrew pozorom imprezy integracyjne nie są przeznaczone jedynie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały ze sobą do czynienia. Wręcz przeciwnie, tego typu wydarzenia rok w rok, a czasem nawet częściej, organizuje wiele firm. Chodzi bowiem o to, aby poznać także nowe osoby, które dołączyły do zespołu. Możemy odnieść wrażenie, że imprezy integracyjne przybrały nieco inny wymiar, niż przedstawiony powyżej. Coraz częściej są one skierowane do grupy osób, która dobrze się zna, jednak dają one możliwość spędzenia ze sobą czasu także po pracy. Tego typu imprezy pozwalają nam poznać inną stronę wielu osób, które wydaje nam się, że dobrze znamy. Ludzie zupełnie inaczej zachowują się na gruncie służbowym, inaczej na gruncie prywatnym. Stąd też imprezy integracyjne, które mają odsłonić drugą twarz osób z biurka obok. Często bowiem czy to w pracy czy na studiach nie mamy możliwość swobodnie porozmawiać. Ciągle się spieszymy, nie mamy czasu, a to przekłada się na nasze relacje w grupie. Imprezy integracyjne często kojarzą nam się z suto zakrapianymi wydarzeniami, jednak wcale nie musi tak być. Dlaczego? Obecnie na rynku działa wiele firm, które wręcz specjalizują się w organizacji tego typu eventów. Często są one przepełnione różnego typu atrakcjami. Alkohol wcale nie musi grać kluczowej roli, aby móc się dobrze bawić, choć rzeczywiście pomaga on nieco się odstresować. Rola integracji w grupie jest ogromna, dlatego warto uczęszczać na imprezy integracyjne organizowane chociażby w firmie.