17 czerwca 2024
Sztuczne kwiaty we wnętrzach

Sztuczne kwiaty we wnętrzach

Sztuczne kwiaty we wnętrzach kojarzą się najczęściej z trwałymi, lecz nie ciekawymi kompozycjami. Nic bardziej mylnego. Współczesne sztuczne kwiaty na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od swych żywych pierwowzorów. Naturalne soczyste, lecz nieprzerysowane kolory, oraz bogate wzornictwo w kontekście odmian i rodzajów roślin sprawiają, że każdy sympatyk trwałej zieleni znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy dekoruje biuro, czy też wnętrze mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Z czego wykonuje się sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty we wnętrzach
Sztuczne kwiaty we wnętrzach

Sztuczne kwiaty można zakupić gotowe w sklepie lub internecie, albo wykonać je samemu. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie kwiatów, możemy wykorzystać do tego celu materiały i tkaniny o różnej fakturze, skórę, bibułę, tasiemki, wstążki, koronki, włóczkę, czy tiul. W produkcję barwnych kompozycji dobrze jest włączyć rodzinę, wtedy oprócz wspaniałych aranżacji, powstanie satysfakcja i radość ze wspólnie wykonanego zadania.

Sztuczne kwiaty wykonane przez profesjonalistów w branży, produkuje się z podobnych materiałów, jak te własnoręcznie wykonane, jednak sposób ich produkcji zdecydowanie różni się od tego w domowym zaciszu. Często są to ogromne fabryki wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Produkcja w takich miejscach przebiega taśmowo. W firmach produkcyjnych powstają nie tylko barwne odzwierciedlenia storczyków, czy róż, ale również masowo produkowane są rośliny na wzór fikusów, palm, czy zielistki lub figowca.

Kwiaty jak żywe do domu, mieszkania lub biura

Sztuczne kwiaty są niekwestionowanym hitem aranżacji wnętrzarskich ostatnich lat. Współczesne kompozycje kwiatowe w niczym nie przypominają tych z lat siedemdziesiątych. Nieuciążliwe i nieabsorbujące czasu motywy roślinne są wybawieniem dla alergików i osób, które często wyjeżdżają w podróże służbowe. Sztuczne rośliny nie wymagają podlewania, przycinania, nawożenia i wszystkich innych zabiegów, ale mimo to zawsze wyglądają świeżo i zachwycają żywymi barwami. Sprawdźmy, jakie aranżacje ze sztucznych kwiatów są modne w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych i przestrzeniach biurowych.

Powtarzalność jest trendy

Podstawą kompozycji jest kilka takich samych roślin. Mogą być to niewielkie kwiaty wielobarwne takie jak storczyki, fuksje, lub Amarylis, albo wręcz przeciwnie — imitacje dużych i okazałych egzemplarzy takich jak Zamiokulkas zamiolistny, wężownica o wysokich mieczowatych liściach, skrzydłokwiat, juka, czy dracena. Kluczem do sukcesu jest umieszczenie sztucznych roślin w takich samych ozdobnych donicach dobranych stylem do wystroju wnętrza. Postawione obok siebie tworzą mocny akcent nadający pomieszczeniu charakteru.

Aranżacja na ścianę

Samotny kwietnik wiszący na ścianie odszedł już dawno do lamusa. Teraz królują wieloczęściowe kompozycje składające się z kilku doniczek tego samego kształtu umieszczonych na delikatnych półeczkach, lub zawieszonych bezpośrednio w pionie na ścianie. Do takiej aranżacji dobrze jest wykorzystać doniczki w uniwersalnym białym kolorze oraz sztuczne kwiaty niewielkich rozmiarów. Doskonale w takiej kompozycji prezentują się sztuczne bluszcze.

Wszystko “razy kilka”

Pojedyncze doniczki z roślinnością nie są już najmodniejszym rozwiązaniem wnętrzarskim. Obecnie hitem jest wielokrotność kompozycji. Bez znaczenia jest, czy sztuczne rośliny w stylowych pojemnikach i doniczkach postawimy na parapecie, stole w jadalni, czy powiesimy w kwietniku podsufitowym, najważniejsze jest, aby było ich kilka.

Zielona ścianka ze sztucznych kwiatów

W myśl zasady „sztuczne też może być piękne”, stwórzmy w nowoczesnym salonie, lub łazience zieloną ściankę ze sztucznych kwiatów. Ten pomysł świetnie sprawdza się również w biurach i przestrzeniach publicznych. Tak wyjątkowa dekoracja z pewnością będzie niebanalną kreacją dowolnej przestrzeni. Starannie wyselekcjonowane gatunki roślin są inspiracją do stworzenia interesującej i przyciągającej wzrok ściany sztucznych miękkich zielonych liści o różnych kształtach i odcieniach zieleni. Pionowy ogród ze sztucznych kwiatów nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ani  zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. Ściankę ze sztucznych roślin można zamontować w dowolnym miejscu, a nawet wykonać z niej przepierzenie między pomieszczeniami, parawan, lub oryginalną kompozycję ścienną.

Zalety sztucznych kwiatów

Sztuczne kwiaty są tak uniwersalnym produktem, że ich zalet nie da się przecenić. Są niezwykle realistyczne, bezproblemowe w utrzymaniu, oraz nie zawierają alergenów tak uciążliwych dla alergików. Ich koszt w kompleksowym rozliczeniu jest zdecydowanie niższy, niż koszt zakupu i utrzymania żywych kwiatów. Sztuczne kwiaty raz zakupione będą przez wiele lat w niezmienionym stanie ozdabiać wnętrza, ponieważ nie ulegają blaknięciu ani płowieniu, nie więdną i nie schną. Nie wymagają podlewania, przez co pozwalają uniknąć kłopotliwej sytuacji proszenia sąsiadów o pomoc, kiedy zdarzy się niespodziewany dłuższy wyjazd. Kompozycje ze sztucznych kwiatów to kreatywny sposób na udekorowanie wnętrz o dowolnym charakterze i w każdym stylu.