18 maja 2024
Jak dobrać sukienkę koronkową do sylwetki?

Jak dobrać sukienkę koronkową do sylwetki?

Jak dobrać sukienkę koronkową do sylwetki? Praktycznie każda kobieta ma w szafie chociaż jedną sukienkę, choć wiele z nich nigdy jej nie założyło. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną jest problem z dobraniem fasonu sukienki do figury. Nasza idealna sukienka  może szybko zmienić się w nieprzemyślany, nietrafiony zakup, gdy założymy ją w domu, gdzie nie ma dobrego oświetlenia i zwężających luster (niestety, spotykanych coraz częściej w sklepach odzieżowych). 

O ile tradycyjną, prostą sukienkę można jeszcze uratować drobnymi przeróbkami u krawcowej, to w przypadku sukienki koronkowej problem jest dużo poważniejszy, zwłaszcza jeśli sukienka posiada ażurowe wstawki odsłaniające fragmenty ciała. Jak dobrać idealny fason sukienki koronkowej? Oto kilka wskazówek.

Różne fasony koronkowych sukienek a figura

Jak dobrać sukienkę koronkową do sylwetki?
Jak dobrać sukienkę koronkową do sylwetki?

Sukienki mogą sprawić, że kobieta wygląda o wiele korzystniej, jej nogi wydają się dłuższe a przeszycia sukienki maskują niedoskonałości ciała. Koronkowe sukienki, ze względu na warstwę koronki mogą działać jeszcze lepiej, odsłaniając i podkreślając pewne części ciała, a zasłaniając inne. Jeśli lubimy bardziej opięte sukienki, ale nie jesteśmy zadowolone np. z wyglądu brzucha, możemy wybrać koronkową sukienkę z gęstszą, grubszą koronką w tym właśnie miejscu. Inny przykład, dla osób o krótkich nogach i wystającym brzuszku, dobrym wyborem może okazać się sukienka koronkowa typu empire (odcinające się pod piersiami), która może optycznie wydłużyć nogi i ukryć brzuch. Jednak z drugiej strony tego typu sukienki skracają tułów, więc nie są przeznaczone dla wszystkich.

Pierwszą ważną wskazówką, o której należy pamiętać, jest wybór materiału. Pamiętajmy, że im bardziej śliski, gładki materiał, tym będzie lepiej przylegać do ciała i podkreślać jego krzywizny. Podobnie z koronką, im jest drobniejsza i delikatniejsza, tym bardziej podkreśli ciało i nie będzie w stanie ukryć ewentualnych niedoskonałości. 

Koronkowa sukienka dla klepsydry

Kobiety o tego typu figurze najlepiej wyglądają w strojach, które zaznaczają talię i opinają biust. Jeśli dodatkowo kobieta posiada ładne pośladki, może wybrać sukienkę koronkową z ołówkowym dołem, która je podkreśli. Jeśli natomiast chcemy ukryć pośladki i uda, warto postawić na sukienkę rozkloszowaną, która dodatkowo sprawi, że talia będzie jeszcze lepiej zaznaczona. W tym fasonie warto postawić na koronkową sukienkę, w której wzór koronki będzie znajdował się na dole sukienki oraz ewentualnie, drobna koronka może ozdabiać część zakrywającą biust. Ładną talię można podkreślić również sukienką z wycięciami w talii, ozdobionymi ażurową koronką. Jest to opcja dla nieco odważniejszych kobiet.

Koronkowa sukienka dla trójkąta

suknie ślubne z koronki
suknie ślubne z koronki

Figura typu trójkąt najlepiej prezentuje się w sukienkach, które zwężają dolną część ciała, a poszerzają górną. Sukienki koronkowe pasujące do tej figury, powinny posiadać dodatkowe ozdoby w górnej części, np. grubsze koronkowe rękawy, bufki, okrągły dekolt lub były opuszczone na ramiona, w stylu hiszpańskim. Dół sukienki powinien być gładszy, pozbawiony koronkowych ozdób, opinający. Przy tej figurze dobrze sprawdzają się kontrastowe sukienki koronkowe, w których warstwa gładka jest ciemna, a koronka ma jaśniejszy kolor, np.  klasyczne czarno-białe połączenie.

Koronkowa sukienka dla odwróconego trójkąta

W przypadku odwróconego trójkąta, to górna część ciała jest większa, masywniejsza od dolnej. W takim przypadku warto dobrać sukienkę koronkową, w której wszelkie wzory koronkowe znajdują się tylko w dolnej części sukienki, góra natomiast powinna być gładka. Dobrym wyborem są sukienki, które posiadają dodatkowe przeszycia na dole, np. ozdobne kieszenie lub drapowania.

Koronkowa sukienka dla prostokąta 

Sylwetka typu prostokąt charakteryzuje się drobną budową, bez zaznaczonego biustu, bioder i talii. W tym przypadku należy koniecznie unikać obcisłych sukienek ołówkowych. Warto wybrać sukienkę szerszą na dole, z ozdobną koronką. Góra natomiast powinna być jednolita, bez dekoltu. Dobrze sprawdzi się sukienka z zabudowanym dekoltem do szyi i odsłoniętymi ramionami. Kolorystyka może opierać się na kontraście, gdzie dół koronki będzie w jasnym kolorze, a góra będzie ciemniejsza. Dobrze sprawdzają się koronkowe sukienki z dolną częścią w stylu tulipana.

Koronkowa sukienka dla  koła

Sylwetka tego typu charakteryzuje się dużym biustem oraz widocznym brzuchem. W przypadku takiej figury sprawdzają się sukienki z minimalistycznymi ozdobami, które odsłaniają biust. Warto wybrać sukienki koronkowe z głębszym dekoltem, które w górnej części posiadają ozdoby. Dół natomiast nie powinien być opięty, raczej prosty. W tego typu sylwetce często nogi wyglądają bardzo dobrze, dlatego warto wybierać sukienki krótkie oraz ciekawe, charakterystyczne buty.

Należy odnotować, że figura typu koło wygląda najkorzystniej właśnie w sukienkach koronkowych, dlatego warto zainteresować się różnymi połączeniami koronek i gładkich materiałów i dobierać je na różne okazje.