20 września 2024
Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej?

Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej?

Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej? Odpowiedź na pytanie jak usunąć klej z wykładziny dywanowej nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Nierzadko wiąże się to z wypożyczeniem specjalistycznego sprzętu i dużym nakładem czasu i pracy. Sprawdźmy na co zwrócić szczególną uwagę, by zrobić to szybko i sprawnie.

Problematyczny klej z wykładziny dywanowej

Klej kładziemy pod wykładzinę przede wszystkim po to, aby zapewnić jej dobre i trwałe mocowanie. Przyklejona w ten sposób wykładzina pozostaje na właściwym miejscu, nie przesuwa się, ani nie podwija, gwarantując schludny wygląd wnętrza i przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Zapobiega to wszak niefortunnym potknięciom i poślizgnięciom. Klej jest więc ważnym elementem, niezbędnym do prawidłowego położenia wykładziny, jednak problem pojawia się wtedy, gdy chcemy ją wymienić na inną lub zastąpić na przykład panelami, płytkami ceramicznymi lub linoleum. Kiedy zedrzemy wykładzinę, na spodniej części podłogi mogą i tak pozostać jej resztki wraz z nieestetycznymi plamami po kleju, które szczególnie kłopotliwe będą przy wykańczaniu nowej podłogi. Utrudniać mogą efektywne kładzenie nowej warstwy kleju oraz przyczyniać się do powstawania nierówności, na których panele nie będą leżały dobrze. W takiej sytuacji przychodzi nam poszukać odpowiedzi na pytanie – jak usunąć klej z wykładziny dywanowej?

Najpierw należy usunąć całą wykładzinę

Zanim przejdziemy do tego jak usunąć klej z wykładziny dywanowej, najpierw trzeba dokładnie usunąć ją samą. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny nożyk do wykładzin z wymiennym ostrzem, choć standardowy wysuwany nożyk do tapet także spełni swoje zadanie. Wykładzinę należy pociąć na pasy o grubości od 10 do 20 centymetrów szerokości i właśnie takimi pasami odrywać ją d podłogi. Odrywanie powinno pójść szybko i gładko, choć jeśli wykładzina jest stara lub mocno zakurzona, warto zaopatrzyć się w maseczkę przeciwpyłową. Maseczka przyda się też później, do usuwania kleju z wykładziny.

Sprawdź również:

Metalowy skrobak będzie naszym dobrym sprzymierzeńcem

Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej?
Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej?

Do usuwania luźnego kleju z wykładziny, a także jej resztek, których nie udało się zedrzeć ręcznie, świetnie sprawdzi się skrobak do podłóg. Od standardowego skrobaka różni się tym, że posiada długą rączkę, która umożliwia wygodne zdzieranie pozostałości kleju i wykładziny dywanowej z podłogi. Całość urządzenia przypomina miotłę, ale zakończona jest metalową, zaostrzoną deseczką do zdzierania. Dzięki jego użyciu praca pójdzie sprawnie, a przede wszystkim dużo szybciej i z użyciem mniejszej siły mięśni niż z wypadku standardowego skrobaka z krótką rączką. Przy jego pomocy powinniśmy bez problemu usunąć wszystkie resztki wykładziny oraz luźniejsze fragmenty kleju. Po zakończeniu tego etapu prac podłogę należy następnie dokładnie zamieść. Jednak to jeszcze nie koniec, bo prawdopodobnie czekać nas będzie usuwanie najbardziej uciążliwych, twardych pozostałości kleju. Jak to zrobić?

Sprzęty do usuwania kleju z wylewki

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak usunąć klej z wykładziny dywanowej dojdziemy w końcu do momentu, w którym potrzebny będzie do tego profesjonalny sprzęt. Dzieje się tak dlatego, że klej który nie dał się usunąć przy pomocy skrobaka prawdopodobnie jest już bardzo zastały i niezwykle mocno trzyma się podłoża. W takim wypadku jego pierwszą warstwę należy potraktować stalową szczotką, żeby ułatwić sobie dalszą część prac. Po takim zabiegu pozostaje nam już tylko wypożyczenie lub zakup specjalnej szlifierki.

Sprzęt ten powinien być odpowiednio duży, by wygodnie było nim zeszlifować klej na całej powierzchni podłogi. Dobrze, jeśli szlifierka wyposażona jest w długą rączkę o wygodnym uchwycie, dzięki temu prace nad podłogą nie będą obciążały naszych pleców. W trosce o zdrowie warto zaopatrzyć się również we wspomnianą wcześniej maseczkę przeciwpyłową – drobny pył ze szlifowania podłogi może dostać się do płuc i negatywnie wpływać na stan naszych dróg oddechowych. Przydać się mogą również słuchawki ochronne, które będą chroniły nasze uszy przed hałasem i zapobiegają uszkodzeniom słuchu, a także zapobiegają zmęczeniu uciążliwymi dźwiękami.

Przygotowywanie wylewki pod nową podłogę

Po zakończeniu szlifowania podłogę należy bezwzględnie doprowadzić do porządku. Musimy pozbyć się całego pyłu i wszystkich pozostałości wykładziny i kleju, które osiadły na podłodze. Kiedy to zrobimy, musimy upewnić się, czy szlifowanie nie sprawiło, że podłoga stała się nierówna. Jeśli widzimy jakieś różnice w wysokości podłoża, być może potrzebne będzie wylanie wylewki wyrównującej podłoże.

Kiedy warto rozważyć wynajęcie firmy?

Jeśli wszystkie te czynności wydają nam się wyjątkowo dezorientujące lub trudne, warto rozważyć wynajem ekipy z firmy zajmującej się przygotowywaniem podłogi pod nową wykładzinę, panele lub płytki. Pozwoli to zaoszczędzić masę czasu i energii. Profesjonaliści doskonale wiedzą jak usunąć klej z wykładziny dywanowej. Firmy remontowe są świetnie obeznane w tej tematyce i posiadają odpowiedni sprzęt najnowszej generacji, który sprawia, że błyskawicznie zdzierają wykładzinę, usuwają jej resztki oraz cały klej aż do gołej, czystej wylewki.