1 marca 2024
Jak prać sitodruk?

Jak prać sitodruk?

Jak prać sitodruk? Zniszczony druk koszulki podczas prania? To bardzo częste zjawisko. Niestety bardzo często nie wynika to ze słabej jakości sitodruku, ale z nieprzestrzegania kilku podstawowych zasad podczas prania takiej odzieży. Jak uniknąć kruszącego się druku?

Jak uniknąć kruszącego się druku czy płowienia kolorów na koszulce?

Bardzo często kupując ubrania, zwracamy uwagę nie tylko na kolor koszulki czy jej rozmiar, ale także na ozdobna aplikację, znajdującą się w centralnym punkcie. Tego rodzaju aplikacja to najczęściej nadrukowana grafika, napis lub połączenie jednego i drugiego. Jest to pewnego rodzaju urozmaicenie codziennej odzieży, wprowadza nieco ożywienia do naszej garderoby. Jednak wiele osób ma też przykre doświadczenia z drukiem na ubraniach bowiem zdarza się, że po kilku praniach ubrania, które posiadają różnego rodzaju nadruki nie wyglądają już jak nowe. Druk zaczyna się kruszyć i odpadać z koszulki, obrazek staje się coraz bardziej poszatkowany, a kolory zaczynają płowieć. Wówczas nasze ubranie, chociaż początkowo wyglądało świetnie, to po jakimś czasie zaczyna przypominać koszulkę, która ma kilka lat i nie przypomina produktu, który zakupiliśmy. Pojawia się więc pytanie, czy właściwie da się uniknąć tego rodzaju przykrych niespodzianek i sprawić, by nasze ubrania posiadające odpowiedni nadruk wykonany metodą sitodruku będą w nienaruszonym stanie nawet po kilku praniach?

Jak powstają nadruki za pomocą techniki sitodruku?

drukarnia cyfrowa Wrocław
drukarnia cyfrowa Wrocław

Aby poznać przyczynę zjawiska kruszenia się nadruków, warto na początku zgłębić, jak powstaje aplikacja na koszulkę, by móc potwierdzić lub wykluczyć niską jakość druku już na początku. Przede wszystkim warto wspomnieć czym jest sitodruk. Czyli jak działa i powstaje jedna z najpopularniejszych metod do wykonywania nadruków na ubraniach. Otóż sitodruk ( https://webadruk.pl/drukarnia ) jest to jedna z metod wykorzystywana do nanoszenia grafik na strukturę materiałową. Bardzo często wykorzystywana jest przy produkcji koszulek na większą skalę. Opłacalność tej metody druku wykazuje się w przypadku kiedy mamy do przygotowania powyżej kilkudziesięciu sztuk. Wówczas cena wyprodukowania jednej sztuki znacząco spada. Sitodruk jest techniką drukarską, w której nakłada się szablon na przygotowaną matrycę z siatką. Za pomocą niewielkich rozmiarów kwadracików pomiędzy naciągniętą siatką przedostaje się farba. Farbę tę wtłacza się na powierzchni tkaniny. Siatki mogą się różnić zarówno ilością nitek oraz ich rodzajem. Najczęściej wykorzystuje się siatki metalowe lub bawełniane czy jedwabne.

Farby wykorzystywane do tworzenia sitodruku

W zależności od potrzeb i tego na jakim materiale będzie wykonywany druk, taką też siatkę dobiera specjalista. Oprócz maszyny, która wykona cały proces druku, potrzeba będzie także farba. Tutaj najczęściej wykorzystuje się dwa podstawowe typy. Pierwszą jest farba plastizolowa. Jest to gęsta farba, posiadająca wspaniałe krycie. Charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością tłoczenia, intensywnym natężeniem kolorów oraz tym, że nie zasycha na matrycy. Jednak jest to rodzaj ciężkiej farby, posiadającej w swoich strukturach wiele chemicznych składników, jak formaldehyd. Dlatego zapach druku może okazać się bardzo nieprzyjemny. Drugim typem farby wykorzystywanej przy sitodruku jest farba wodna. Ten rodzaj jest zdecydowanie rzadszy, nie posiada takich składników jak formaldehyd, jest też mniej kryjący niż w przypadku farby plastizolowanej. Nie mniej jednak bez problemu można uzyskać za pomocą wodnych farb żywe i intensywne kolory. Minusem w tym przypadku może okazać się szybki proces zasychania na strukturze sita. Tak właśnie przygotowane koszulki metodą sitodruku trafiają do nas.

Jak prać koszulki z sitodrukiem?

W momencie kiedy wkładamy je do pralki, warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach, które mogą pomóc nam utrzymać wysoką jakość ubrań. Przede wszystkim koszulki z nadrukiem warto przebierać na lewą stronę, czyli drukiem do wnętrza. Dzięki temu ubranie będzie mniej narażone na ścieranie mechaniczne podczas stykania się z innymi częściami garderoby w bębnie pralki. Dobrą podpowiedzią jest także temperatura prania. Jeśli chodzi o koszulki z sitodrukiem, to tutaj warto stosować temperaturę czterdziestu stopni. Zbyt wysoka temperatura mogłaby uszkodzić ubranie. Jeśli zaś chodzi o środki piorące, to jeśli nie chcemy uszkodzić naszych ubrań, warto wybierać łagodne środki piorące. Wykorzystywanie odplamiaczy w pralce w zderzeniu z ubraniami posiadającymi nadruk może być tragiczne w skutki. Dlatego w przypadku bardzo dużych zabrudzeń, warto zaprać plamę detergentem ręcznie. Wówczas preparat nie dotrze w te najbardziej newralgiczne miejsca. Podstawą, o której warto pamiętać w przypadku sitodruku jest niekonieczność prasowania ubrań. A przynajmniej nie bezpośrednio na miejscu druku. Jeśli zachodzi konieczność wyprasowania koszulki, to warto wykonywać tę czynność także na lewej stronie ubrania. Szkodliwe dla koszulki może okazać się także suszenie w pralce, dlatego w przypadku nadruków, lepiej i bezpieczniej jest wybrać schnięcie ubrania w naturalny sposób.