16 czerwca 2024
Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Jak zwiększyć ładowność autolawety? Na rynku można znaleźć wiele branż, które nie obyłyby się bez specjalnych lawet, dzięki którym są w stanie funkcjonować, dostarczać klientom towary w postaci domków, łodzi czy innego rodzaju przybytki. Autolawety są także konieczne przy pomocy drogowej, ponieważ dzięki nim można przewieźć pojazd, który uległ awarii, tak by nie tamować ruchu pojazdów znajdujących się na drodze. Czy da się także zwiększyć ładowność autolawety i w jaki sposób tego dokonać?

Laweta i autolaweta – co to jest, jak działa i do czego jest to wykorzystywany sprzęt?

Podstawowym zadaniem pojazdów na kołach jest przemieszczanie się pomiędzy różnymi punktami na mapie. Natomiast czasem pojazdy są niestety niesprawne i nie mogą przemieszczać się samodzielnie, wykorzystując jednocześnie własny napęd i koła. Wówczas wykorzystywana jest autolaweta do przewozu pojazdów. Lawet jest to rodzaj platformy lub pojazdu, dzięki którym można przewieźć niesprawne samochody. Laweta wyposażona jest w różnego rodzaju sprzęty służące do pomocy przy wyciąganiu – na przykład wyciągarkę.

Jak transportuje się samochody prosto z fabryki do konkretnych salonów sprzedaży? Jak wykorzystuje się do tego celu autolawety i jaką mają konstrukcję?

Jak zwiększyć ładowność autolawety?
Jak zwiększyć ładowność autolawety?

Autolawety wykorzystywane są na przykład w momencie, gdy gotowe samochody wyjeżdżają z fabryki pojazdów i udają się w podróż do salonu, w którym to klienci będą mogli je nabyć. Kluczowym elementem jest fakt, że kiedy samochód wyjeżdża z fabryki, to nie ma jeszcze żadnego przebiegu, jest zupełnie nowy. Klient w salonie także oczekuje zupełnej świeżynki, którą nikt wcześniej nie jeździł. Ponadto podczas podróży z fabryki do salonu, samochód mógłby ulec jakiemuś wypadkowi czy stłuczce, co byłoby bardzo nieopłacalne. Dlatego też stosowana jest autolaweta, która transportuje samochody do poszczególnych dealerów i salonów. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju autolawety. Platformy do przewody pojazdów mogą mieć jedno piętro, a mogą być to także autolawety dwupiętrowe, a nawet większe.

Transport za pomocą lawety – przyczepy, łodzie, domki holenderskie. Jakie ograniczenia posiada samochód i dlaczego nie każdą przyczepę kempingową może pociągnąć – co warto wiedzieć na temat lawet?

Dzięki temu podczas jednego transportu można przewieźć większą partię samochodów w konkretne miejsce. Warto pamiętać także o tym, że lawetami oprócz samochodów przewożone są także takie przybytki, jak przyczepy kempingowe, domki holenderskie, gotowe domki z baraków i wiele innych. Kiedy w salonie przyczep zostanie zakupiony konkretny model, to bardzo często przyczepa ta musi być dostarczona w konkretne miejsce przez pracownika firmy. Każdy samochód ma ograniczoną możliwość pociągnięcia przyczepy. W zależności od tego jak duży jest to pojazd i ile waży, to ma w dokumentach wpisaną wagę maksymalną, jaką można doczepić do auta. Jeśli przyczepa jest zbyt długa i ciężka, tak, że samochód nie jest w stanie jej pociągnąć, wówczas stosowana jest laweta, na którą ładuje się przyczepę. Dzięki temu może być ona dostarczona w dowolne miejsce. Autolawety wykorzystywane są także w pomocy drogowej.

Autolaweta to konieczny element wyposażenia każdej firmy zajmującej się serwisem drogowym. Laweta z wyciągarką służąca usuwaniem szkód, jakie wystąpiły podczas kolizji na drodze – jak można zwiększyć ładowność lawety?

Jeśli samochód wypadł z drogi, uległ wypadkowi, jest niesprawny do jazdy. Wówczas wzywana jest pomoc drogowa właśnie z lawetą. Na lawecie zamontowana jest specjalna wciągarka, która umieszcza pojazd na takiej autolawecie i odwozi we wskazane miejsce, aby samochód na środku drogi nie utrudniał poruszania się innym uczestnikom ruchu ulicznego. Czy zwiększenie ładowności autolawety jest możliwe? Na rynku można nabyć specjalne przyczepy, które mają za zadanie zwiększyć ładowność takiej lawety. Oczywiście każda laweta jest dostosowana do pojazdu, jaki ją ciągnie. Samochód, by mógł poruszać się w pełni bezpiecznie i sterowanie, może ciągnąć ograniczoną wagowo przyczepę. Możliwość zwiększenia legalnej ładowności autolawety jest dzisiaj możliwe w świetle prawa dzięki dodatkowej osi, która pełni właśnie rolę przyczepy. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniu można zyskać dodatkową ładowność około siedmiuset kilogramów.

Zwiększenie ładowności autolawety jest popularnym rozwiązaniem także poza granicami Polski już od wielu lat – czyli jak wykorzystywać możliwości tego sprzętu

Warto pamiętać także o tym, że patent ten z dodatkową osią służącą jako przyczepa jest stosowany już od lat w wielu krajach europejskich. W Polsce można na rynku znaleźć specjalne firm, które wykonują tego rodzaju zlecenia. Autolawety wykorzystywane są na wiele różnych sposobów. Głównie w branży transportowej, by móc swobodnie przewozić pojazdy. Przy transporcie przyczep, samochodów, łodzi tego rodzaju rozwiązanie jest konieczne, by dostarczyć sprzęt w konkretne miejsce. Każda laweta ma także różnego rodzaju ograniczenia, natomiast za pomocą dodatkowej osi istnieje legalna możliwość zwiększenia jej ładowności i warto o tym pamiętać.