15 kwietnia 2024
Klinika ortopedyczna – leczenie narządu ruchu

Klinika ortopedyczna – leczenie narządu ruchu

Klinika ortopedyczna – leczenie narządu ruchu, to miejsce dla pacjentów, którzy cierpią na choroby związane z narządem ruchu. Z usług pracujących tam lekarzy korzystają osoby po wypadkach i kontuzjach, pacjenci chorujący na choroby przewlekłe, dzieci i dorośli. Istniejące kliniki ortopedyczne mogą mieć określoną specjalizację, np. ortopedię sportową, leczenie chorób kręgosłupa, mogą przyjmować pacjentów z różnymi dolegliwościami. Świadczą usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, działają również prywatnie.

Zakres usług poradni ortopedycznej

Kliniki ortopedyczne są mocno oblegane, ponieważ coraz więcej ludzi cierpi na choroby ruchu, kręgosłupa, osteoporozę. Wynika to przede wszystkim z trybu życia, małej dawki ruchu, nadwagi oraz chorób cywilizacyjnych. Lekarze ortopedzi z Ortho Expert zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń wrodzonych i nabytych układu mięśniowo – szkieletowego oraz ruchowego. Udzielają również porad dotyczących wad postawy, diagnozują urazy i zmiany zwyrodnieniowe. Zakres przeprowadzanych badań jest bardzo szeroki, obejmuje m.in.:

 • Wywiad i konsultację ortopedyczną,
 • Kwalifikacje pacjentów do leczenia zachowawczego i operacyjnego,
 • Wizyty kontrolne przed i po zabiegach,
 • Zabiegi i operacje.

Diagnostyka ortopedyczna opiera się wywiadzie, badaniu palpacyjnym oraz diagnostyce obrazowej. Badanie ręczne pozwala sprawdzić ruchomość badanego narządu, ewentualne wykryć występujący ból i obrzęk. Najczęściej wykonywane badania dodatkowe to usg, rtg, tomografia i rezonans magnetyczny. Badania pozwalają określić stopień uszkodzeń, pokazują występujące nieprawidłowości, guzy, torbiele czy złamania. Najdokładniejsze badanie to rezonans, który ukazuje wszystkie, niewidoczne w innych badaniach zmiany w obrębie narządu ruchu.

Zabiegi wykonywane w klinice ortopedycznej

Kliniki ortopedyczne zajmują się leczeniem pacjentów w wieloma problemami, ale do najczęściej leczonych należą:

 • Urazy stawy kolanowego, skokowego i ramiennego,
 • Uszkodzenia łąkotki stawu kolanowego,
 • Uszkodzenia więzadeł stawu,
 • Leczenie operacyjne niestabilności rzepki,
 • Choroby i urazy kręgosłupa, np. dyskopatie, rwa kulszowa,
 • Choroby zwyrodnieniowe,
 • Zespół cieśni nadgarstka,
 • Endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego,
 • Halluksy, czyli koślawy paluch i inne deformacje stóp,
 • Stłuczenia i urazy mieści,
 • Rekonstrukcje ścięgien i mięśni,
 • Wydłużanie kończyn,
 • Zwichnięcia,
 • Złamania itp.

Kiedy należy się zgłosić do kliniki ortopedycznej

Klinika ortopedyczna - leczenie narządu ruchu
Klinika ortopedyczna – leczenie narządu ruchu

Wizyta u ortopedy w ramach NFZ wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Wizyty prywatne odbywają się bez skierowania, należy jedynie umówić dogodny termin w wybranej klinice. Jest wiele przyczyn, które powinny skłonić pacjentów do skorzystania z pomocy ortopedy. Wiele osób myśli, że ortopeda zajmuje się tylko urazami i złamaniami, ale to oczywiście nie prawda. Do specjalisty należy się umówić w momencie gdy pojawią się bóle kręgosłupa, bóle lub obrzęki kończyn dolnych i górnych, kontuzje, ograniczenia ruchomości stawów itp. Do ortopedy należy iść w celu leczenia chorób zwyrodniałych, dyskopatii, przepukliny dyskowej, rwy kulszowej. Lekarz zajmuje się także leczeniem wad wrodzonych oraz wad postawy, tj. lordoza, skolioza, kifoza, płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Do ortopedy z Ortho Expert powinny udać się również osoby uprawiające sport, które mają różnego typu kontuzje lub zmiany przeciążeniowe. Ortopeda pomaga osobom cierpiącym na nowotwory kości, w takim wypadku leczenie odbywa się przy współpracy z innymi specjalistami. Do ortopedy powinni zgłosić się rodzice niemowląt i małych dzieci, którzy zauważą nieprawidłowości w rozwoju pociechy. Brak ruchliwości u dziecka, niska aktywność, chodzenia na palcach lub utykanie to pierwszy sygnał, aby zasięgnąć opinii lekarza. U dzieci najczęściej diagnozuje się urazy stawów ramiennych, kolanowych oraz zmiany zapalne. Często również występują wady wrodzone, które dzięki szybkiej diagnozie i leczeniu można wyeliminować.

Klinika ortopedyczna – metody leczenia

Problemy narządu ruchu można leczyć na wiele sposobów, począwszy od leczenia farmakologicznego, na skomplikowanych operacjach kończąc. Wiele schorzeń ruchu można wyleczyć bez ingerencji leczenia chirurgicznego. Niektóre choroby można usunąć za pomocą zabiegów małoinwazyjnych, np. artroskopii i tendoskopii. Duże kliniki wyposażone są w bloki operacyjne, gdzie wykonuje się skomplikowane operacje, często ratujące życie i przywracające sprawność. W leczeniu ortopedycznym ogromną rolę odgrywa rehabilitacja, która wspomaga leczenie i pomaga powrócić do sprawności. W dużym klinikach ortopedycznych pracują fizjoterapeuci, którzy pomagają pacjentom odzyskać sprawność, wykonuje różnorodne zabiegi, masaże oraz zlecają ćwiczenia, które poprawiają zakres ruchu oraz umożliwiają powrót do codziennego funkcjonowania.

Kliniki ortopedyczne coraz więcej pacjentów, korzystają z nich pacjenci w każdym wieku. Wraz z rozwojem cywilizacji coraz więcej ludzi cierpi na choroby narządów ruchu, ma zwyrodnienia. Wybierając ortopedę, warto wybrać takiego, który pracuje w nowoczesnej klinice, która wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt. Dobrzy i cenienie ortopedzi posiadają dużą wiedzę, na bieżąco uczestniczą w szkoleniach i kongresach, znają najnowsze technologie. W klinikach ortopedycznych pracują również inne specjaliści, np. neurolodzy czy lekarze sportowi, dzięki temu leczenie może być kompleksowe.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl