22 lipca 2024
Jakie rolety okienne wybrać?

Jakie rolety okienne wybrać?

Jakie rolety okienne wybrać? Ochrona okien to element pomieszczenia, o którym nie należy zapominać. Najlepiej, jeśli kupuje się produkt po odpowiednim namyśle, by spełniał on wszystkie funkcje i był maksymalnie przystosowany do naszych oczekiwań. W końcu zazwyczaj jest to inwestycja na lata. Na co jednak zwrócić uwagę? Czym różnią się rolety okienne dostępne na rynku i co ma znaczenie w ich wyborze?

Praktyczne rozwiązanie – gdzie się sprawdzi?

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje rolet okiennych. To produkt cieszący się ogromną popularnością i wybierany w ostatnich latach szczególnie często. Przede wszystkim jest to spowodowane łatwym montażem i funkcjonalnością – rolety są wygodne w użytku i za ich pomocą  swobodnie da się regulować dopływ światła. Rolety aktualnie są również modnym dodatkiem, gdyż dostępne są w całej gamie kolorów oraz wzorów. Różnią się także materiałami, z jakich są wykonane. Daje to możliwość doboru odpowiednich rolet do wielu pomieszczeń urządzonych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Nadają się zarówno do pokoju dziecięcego, biura, w którym codziennie spędzamy czas pracując, eleganckiego salonu czy jadalni, a nawet kuchni. Dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że właściwie każdy ma szansę dopasować rolety okienne do swoich oczekiwań.

Jak znaleźć właściwe rolety?

Kluczem do znalezienia odpowiedniego produktu jest zastanowienie się, czego tak naprawdę oczekuje się od rolet. Dla niektórych pomieszczeń dobrze jest wybrać rolety okienne gwarantujące jak największą ochronę przed słońcem, w innych nie jest to najważniejszy punkt do spełnienia. Chodzi także o ogólny wygląd rolet i dopasowanie do okna. Poniżej zaprezentowane są informacje o roletach, które są najczęściej wybierane. Dzięki zapoznaniu się z nimi można zorientować się, czy dany typ rolet spełnia większość oczekiwań.

Rolety rzymskie

Rolety okienne, które ostatnio kupuje się do salonów czy eleganckich jadalni, to rolety rzymskie. Po rozwinięciu układają się w subtelne fałdy, które nadają im ciekawego i niebanalnego wyglądu. Coraz częściej zakłada się je także we wnętrzach o minimalistycznym wystroju, dzięki czemu zyskują one gustowny dodatek. Nowością jest montaż w łazienkach – w tym przypadku niezbędne jest zamówienie rolet rzymskich ze specjalnego nieprzepuszczającego wody materiału.

Za roletami rzymskimi przemawia również fakt, że są one niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Każdy może to zrobić samodzielnie przecierając je lub piorąc, stosując się oczywiście do zaleceń producenta odnośnie temperatury. Niektóre materiały takich rolet okiennych są jednak bardziej wymagające i może nie obejść się bez profesjonalnego czyszczenia.

Rolety okienne zwijane

Ten typ rolet nadal jest bardzo popularny, szczególnie do wnętrz bogato zdobionych, gdzie rolety nie stanowią głównej ozdoby. Warto zwrócić na nie uwagę również, gdy chce się dobrać odpowiednie rolety do okien w pomieszczeniach do pracy czy pokojach dziecięcych. Dostępne w wielu kolorach, zarówno jasnych i kontrastowych, jak i klasycznych i stonowanych, dają szerokie możliwości dopasowania. Są zakończone prosto, a na górze znajduje się wałek, na który zawijany jest materiał. Takie rozwiązanie można zamontować tylko na ramie okna z pomocą uchwytów lub na listwie.

Rolety plisowane

Rolety okienne plisowane to rodzaj, który szczególnie dobrze sprawdza się do okien niewymiarowych, do której zazwyczaj ciężej jest znaleźć pasujące rolety. Można montować je m.in. na oknach trójkątnych, trapezowych czy okrągłych. Cechują się oryginalnym wyglądem dzięki układaniu się materiału w charakterystyczne plisy – na dodatek wielu producentów oferuje wykonanie ich z materiałów o zaskakującej teksturze, przez co stają się jeszcze atrakcyjniejsze.

Największym plusem takiego rozwiązania jest jeszcze lepsza kontrola wpadającego do pomieszczenia światła. Ilość promieni słonecznych można zmniejszać lub zwiększać poprzez podnoszenie i opuszczenie rolet z dołu i z góry. Pozwala to na osiągnięcie idealnego nasłonecznienia lub zaciemnienia niezależnie od pory dnia.

Rolety dzień i noc

Jakie rolety okienne wybrać?
Jakie rolety okienne wybrać?

Rolety okienne, które dają nieograniczone możliwości to właśnie rolety dzień – noc. Mają inną niż większość rolet budowę – składają się z pasów półprzezroczystego materiału oraz takich wykonanych z gęstej siatki. Pasy nasuwają się na siebie, przez co można albo całkowicie zaciemnić pokój, albo zupełnie go nasłonecznić. To wielofunkcyjne połączenie rolet i żaluzji, które łączy korzyści wynikające z obu tych produktów.

Obecnie rolety dzień i noc często stosuje się w sypialniach i pokojach dziecięcych. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy, aby zasnąć, muszą być w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu, natomiast w ciągu dnia chcieliby wpuścić dużo światła. Wygląd takich rolet świetnie wkomponuje się zwłaszcza w pomieszczenia o wystroju nowoczesnym.

Gdy już przeanalizujesz, które rolety okienne będą najlepiej dopasowane do Twoich wnętrz, dobierz odpowiednie kolory i materiały. Dzięki temu przez lata wybrane rolety będą cieszyć Twoje oko, stanowić piękny element wystroju, a przy tym skutecznie chronić przed słońcem.