17 czerwca 2024
Jak wybrać najlepsze OCP?

Jak wybrać najlepsze OCP?

Jak wybrać najlepsze OCP? Transport, zarówno w Polsce jak i za granicą, powinien być objęty odpowiednim ubezpieczeniem – co wynika z wymogów prawnych. Jednak ubezpieczenie OCP to coś innego, niż obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie OCP stanowi podstawowy dokument chroniący firmę przewozową przed stratami wynikającymi z prowadzonej działalności.

Dopasowuje się je indywidualnie – w zależności od aktualnych potrzeb danej firmy. Dopiero dopiero po ustaleniu konkretnego wariantu możliwe jest ustalenie wysokości składki ubezpieczeniowej, ponieważ jest ona zależna od wielu czynników wchodzących w skład ubezpieczenia. Czytając poniższy artykuł dowiesz się wielu przydatnych informacji o OCP – gdzie najlepiej wykupić, ile to kosztuje i dlaczego jest tak ważne?

Ubezpieczenie OCP – co to takiego?

Jak wybrać najlepsze OCP?
Jak wybrać najlepsze OCP?

Zacznijmy od tego czym właściwie jest ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.martex.net.pl/jakie-ocp-warto-wybrac/. Jest to bowiem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, wynikające z zarobkowego charakteru prowadzonej działalności – w której dochodzi do realizacji przewozu towarów. Zawarte zostaje ono z towarzystwem ubezpieczeniowym – na okres 12 miesięcy i jest całkowicie dobrowolne. Pomimo, że polisa nie jest obowiązkowa warto jest rozważyć jej zakup, gdyż pozwala ona znacząco ograniczyć ewentualne straty, które mogłyby wystąpić w związku z prowadzoną działalnością. Ubezpieczenie OCP dostępne jest zazwyczaj w dwóch wariantach:

  • OCP dla transportu krajowego,
  • OCP dla transportu międzynarodowego.

W każdym z nich zakres odpowiedzialności ponoszonej przez ubezpieczyciela może być różny – wynika on bowiem zarówno z zapisów prawa, jak i z konwencji CMR.

Koszty związane z OCP

Zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia OCP, ale nie wiesz jakie koszty są z tym związane i ile powinieneś zapłacić, tak żeby nie przepłacić? Otóż firmy ubezpieczeniowe stosują różne zasady i sposoby naliczania wysokości składki ubezpieczeniowej.

W takim razie jak wybrać odpowiednie OCP i gdzie najlepiej je kupić? Składka ubezpieczeniowa naliczana zostaje zazwyczaj na podstawie dochodów netto uzyskiwanych przez firmę z tytułu usług przewozowych w ciągu roku. Oznacza to, że im większe zyski osiąga firma, tym wyższą kwotę będzie zobowiązana zapłacić, kiedy zdecyduje się na zakup OCP. Wysokość składki może być także wyliczana na podstawie wysokości sumy gwarancyjnej oraz uzależniona od rodzaju towarów przewożonych przez daną firmę.

Niezależnie jednak od tego jak naliczona zostanie wysokość składki suma gwarancyjna powinna pokrywać wartość ładunku w całości. Zawsze możliwe jest także negocjowanie ceny polisy oraz określenie w niej udział w szkodzie przewoźnika. W sytuacji, gdy przewoźnik partycypuje w kosztach, koszt polisy może ulec zmniejszeniu. Jednak dla przewoźnika nie jest to najlepsze wyjście z sytuacji, ponieważ w sytuacji, kiedy nastąpi szkoda zostanie on obciążony kosztami – ze względu na niższą składkę. Należy także mieć na uwadze fakt, że jeżeli suma przyznanego odszkodowania będzie wyższa, niż udział przewoźnika, to w takiej sytuacji odszkodowanie nie zostanie wypłacane.

Poznaj również:

Jak tanio i dobrze wybrać ubezpieczenie OCP?

Wyceny dotyczące polis OCP uzależnione są od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim:

  • wybraną przez potencjalnego klienta sumę ubezpieczenia – a także sposób jej weryfikacji,
  • zakres terytorialny polisy,
  • zakres ubezpieczenia, który zostanie objęty ochroną,
  • oraz wysokość franszyzy redukcyjnej – czyli udziału własnego ubezpieczonego w likwidacji szkody.

Uwzględniając wszystkie parametry, które występują na różnych polisach, można przejść do prawidłowego porównywania cen OCP – gdzie najlepiej jest się zaopatrzyć w takowe ubezpieczenie, i jak wyliczyć koszty, wyjaśniamy poniżej.

Posiadaczem polisy OCP można stać się płacąc kilkaset złotych rocznie. Oferty skierowane są do przewoźników, którzy wykonują przewozy w ruchu krajowym i posiadają odpowiednie licencje transportowe. Z niską ceną wiążą się jednak konsekwencję, albowiem wypłata odszkodowania w takiej sytuacji może nie obejmować niektórych zdarzeń – które dość często przytrafiają się przy prowadzeniu takiej działalności. Jeżeli chcesz uzyskiwać większe korzyści z ubezpieczenia i mieć gwarancję bezpieczeństwa powinieneś zainwestować w nieco droższe, ale bardziej opłacane, polisy. Należy jednak mieć także na uwadze, że droga polisa nie zawsze będzie polisą dobrą. Ceny ubezpieczeń uwarunkowane są także tym, jak dany ubezpieczyciel kalkuluje swoje ryzyko.

Szukając w Internecie informacji na temat kosztów związanych z polisami OCP możesz dać się oszukać i omamić, bowiem posiadacze tego typu ubezpieczeń bardzo często nie precyzują i nie opisują dokładnie wszystkich warunków, jakie obowiązują w danej polisie. Dlatego jeżeli masz w planach wykupienie ubezpieczenia OCP powinieneś zebrać oferty od różnych ubezpieczycieli i dokonać ich porównania lub skorzystać z usług profesjonalnego brokera, który wytłumaczy Ci wszelkie zapisy w umowach i pomoże podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj jednak, że ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie.