17 czerwca 2024
Doradca zawodowy

Doradca zawodowy

Rekrutacja i mobilizacja pracowników to aspekt, którym zajmuje się doradca zawodowy. Zawód ten staje się coraz bardziej popularny ze względu na atrakcyjne dochody i dobre warunki pracy. W praktyce jednak niewiele osób wie, na czym polega praca takiej osoby. Czym zajmuje się doradca zawodowy na co dzień?

Gdzie mogą pracować prawdziwi eksperci? Jak mogę nadal być doradcą zawodowym? Ile możesz zarobić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym zajmuje się doradca zawodowy na co dzień?

W zdecydowanej większości przypadków pracownicy z tego czy innego powodu nie korzystają z pomocy doradców zawodowych. Niestety często jest to poważny błąd, gdyż tacy eksperci są w stanie pomóc nam na wielu etapach naszej kariery. Niezależnie od tego, czy mamy już pracę, staramy się o awans lub planujemy zmianę kariery, czy też szukamy nowej ścieżki kariery. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ w wielu przypadkach nie musimy nawet płacić. Coraz więcej jest miejsc, w których eksperci oferują profesjonalną pomoc za darmo. Doradztwo zawodowe w Krakowie to bardzo obiecująca kariera, dlatego warto wiedzieć, jak zostać doradcą zawodowym. Praca zazwyczaj sprowadza się do rozmowy z ludźmi, którzy potrzebują wsparcia. Z tego powodu nie każdy może zostać konsultantem – wybrane umiejętności czy skłonności są niezbędne i mogą to znacznie ułatwić. Ważne jest również uzyskanie odpowiedniego wykształcenia. Dobry doradca zawodowy stale monitoruje rynek pracy, więc jego pomoc może być skuteczniejsza.

Gdzie może pracować dobry doradca zawodowy?

Doradca zawodowy
Doradca zawodowy

Nie da się ukryć, że coraz popularniejsze stają się prace doradców zawodowych. Takich pracowników poszukuje wiele firm. Oferty pracy często można znaleźć w dużych międzynarodowych podmiotach. Najczęstsze obowiązki w tej sytuacji to ciągłe rozmowy z pracownikami, a także ustalanie i aktualizowanie ich celów. Zauważ, że ciągle się zmieniają. Na początku pracownicy mogą być zainteresowani rozwojem i zdobywaniem doświadczenia. Na awans często można liczyć dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych. Warto zdać sobie sprawę, że to, co pracownicy robią po pracy, może być ważne dla samorealizacji po wyjściu z pracy. Odkrywanie celów pozwala również wytyczyć najlepszą ścieżkę kariery. W tym miejscu powinieneś wiedzieć, że doradcy zawodowi mogą szukać pracy nie tylko w dużych firmach, ale także w mniejszych agencjach pracy. Tego typu podmioty są dziś bardzo popularne, ponieważ decydują się na optymalizację kosztów zatrudnienia. Jeśli nawiążemy współpracę z takim podmiotem, przedsiębiorca może mieć pewność, że do firmy przyjdzie doświadczony pracownik, który bez większych problemów będzie mógł znaleźć fachowców.

Jak mogę być doradcą zawodowym?

Wiele osób zastanawia się, jak zostać doradcą zawodowym. Oczywiście konieczne jest ukończenie studiów wyższych. Równie ważne są dodatkowe kursy – nie tylko sprzyjają rozwojowi, ale przede wszystkim zdobywają praktyczne umiejętności. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy budować karierę jako konsultant. Tam, gdzie nie mamy dużego doświadczenia, musimy skupić się na zdobywaniu określonej wiedzy. Doradcy zawodowi powinni mieć dobre umiejętności słuchania. Dzięki temu łatwiej jest dotrzeć do klientów, pomagając jednocześnie ustalać oczekiwania. Budowanie ścieżki kariery często opiera się na rozmowach z osobami, które poszukują pracy lub są zainteresowane zmianą pracy. Eksperci przyjrzeli się także merytorycznym i przydatnym materiałom dla doradców zawodowych – książkach, e-bookach czy testom orientacji zawodowej. W praktyce wybór sprowadza się do naszych osobistych preferencji.

Ile zarabiają konsultanci kariery?

Zanim zdecydujemy się na podjęcie pracy w zakresie doradztwa zawodowego, powinniśmy najpierw zrozumieć dochody takich specjalistów. Określenie dokładnej liczby opcji nie jest najłatwiejszą rzeczą do zrobienia. Wysokość wynagrodzenia zależy w dużej mierze od miejsca pracy. Średnia pensja na tych stanowiskach wynosi ok. 4000 zł. Rzeczywiste zarobki zależą od doświadczenia, pracodawcy i regionu. Najniższe pensje mają instytucje publiczne. Prowadzenie własnego biznesu staje się coraz bardziej popularne. I jest też duża różnica w dochodach – oczywiście im większe miasto, tym więcej pieniędzy możemy dostać. Od wynagrodzeń pobierane są standardowe opłaty, takie jak składki na ZUS lub US. Mimo to działalność gospodarcza może nadal być jak najbardziej dochodowa.

 

Magdalena Chmielecka-Lisiecka coach kariery
ul. Wąska 3A
71-407 Szczecin
501-018-290
www.jobproject.com.pl