16 czerwca 2024
Bezpieczeństwo seniorów w domu opieki

Bezpieczeństwo seniorów w domu opieki

Bezpieczeństwo seniorów w domu opieki – kiedy krewni szukają odpowiedniego prywatnego domu opieki dla osób starszych, często zwracają uwagę na bezpieczeństwo. I to jest absolutnie właściwe podejście. Rzeczywiście, dla komfortowego pobytu nie jest ono luksusem, ale koniecznością. Dlatego warto dowiedzieć się o systemie bezpieczeństwa w takim obiekcie.

Celem działania domu opieki jest stworzenie sprzyjających warunków do wygodnej i szczęśliwej starości. Bez przestrzegania norm bezpieczeństwa nie można tego osiągnąć, dlatego wprowadzane są wszelkie środki, aby zdrowie podopiecznych nie było zagrożone.

Bezpieczeństwo seniorów w domu opieki

Umieszczając starszą osobę w domu opieki trzeba przede wszystkim sprawdzić czy zapewniony jest tam wysoki stopień bezpieczeństwa. Najczęściej w takim obiekcie stosowne są najnowocześniejsze systemy zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas pobytu seniora. Pozwala to na spędzanie czasu bez odczuwania jakiegokolwiek zagrożenia, dlatego osoby starsze chętnie spędzają czas w placówce, swobodnie korzystają ze spacerów i uczestniczą w różnych zajęciach.    

Szczególnie polecamy:

Co odpowiada za bezpieczny pobyt seniorów w domu opieki

   • System sygnalizacji pożaru. Do jego funkcji należy m.in. alarmowanie służby ochrony o sytuacjach awaryjnych, włączanie dźwiękowego systemu ostrzegania o zagrożeniach, sterowanie systemami wentylacji, automatyczne gaszenie i oddymianie.
   • System nadzoru wideo. System ten obejmuje funkcje kontroli obwodu zewnętrznego, a także dziedzińca i korytarzy i obejmuje większość całego terenu pensjonatu. Ze względu na poszanowanie prywatności pensjonariuszy, system monitoringu wizyjnego w pokojach nie jest prowadzony. Monitoring wizyjny na terenie domu opieki służy zapewnieniu bezpieczeństwa pensjonariuszom i personelowi, rozstrzygania sytuacji konfliktowych, wyeliminowania zachowań zagrażających zdrowiu i życiu seniorów. 
   • System przywoławczy do wezwania personelu. Przycisk ten znajduje się w każdym pokoju i przy każdym łóżku i np. obok umywalki. Osoba potrzebująca pomocy zawsze może z niego skorzystać i obsługa domu opieki pojawi się w pokoju.  
   • A także system poprawiający bezpieczeństwo seniorów taki jak alternatywne źródła zasilania elektrycznego uruchamiane podczas awarii zasilania elektrycznego.
   • Winda w domu opieki jest niezbędnym elementem jego wyposażenia. Dzięki stale działającej windzie seniorzy mogą przemieszczać się bezpiecznie między piętrami.
   • Barierki przy łóżku i sygnalizator informujący personel o jego opuszczeniu. Jest to wskazane w przypadku osób z demencją które mogą upaść i doznać urazu.
   • Zabezpieczenie gniazdek elektrycznych co uniemożliwia ich nieodpowiednie użytkowanie.
   • Nocne oświetlenie, które ułatwia wstawanie w nocy do łazienki.
   • Dla osób borykających się z zaburzeniami pamięci odpowiednie są bransoletki z danymi pensjonariusza.
   • Systemy lokalizacji bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku potrzeby pomocy w czasie przebywania seniora poza pokojem lub gdy zagubił się poza ośrodkiem.

Dogodne warunki mieszkania w domu opieki sprzyjają bezpieczeństwu seniorów

Wszystkie pomieszczenia i powierzchnie domów opieki dostosowane są do potrzeb osób starszych.

Na wyposażeniu znajdują się:

   • Funkcjonalne łóżka.
   • Materace przeciwodleżynowe.

Wózki inwalidzkie

Budynki domów opieki wyposażone są w rampy i poręcze. Są też specjalne krzesła do zabiegów higienicznych, a w jadalni wygodne stoły i krzesła do jedzenia. Osobom z trudnościami w poruszaniu się zapewniane są wózki inwalidzkie lub chodziki (w zależności od potrzeb).

Otoczenie domu opieki

Bezpieczeństwo seniorów w domu opieki
Bezpieczeństwo seniorów w domu opieki

Świeże powietrze to jeden z najważniejszych warunków dobrego zdrowia. Dom opieki zlokalizowany na terenach o korzystnych warunkach środowiskowych zapewnia seniorom przyjemne doznania dzięki czemu czują się dobrze i bezpiecznie. Bardzo często w pobliżu domów opieki znajdują się lasy, rzeki lub jeziora, dzięki czemu podopieczni mogą codziennie cieszyć się naturą i świeżym powietrzem, oddalając się od zgiełku miasta. Jednocześnie teren domu opieki jest ogrodzony, więc bliscy nie muszą się martwić, że osoby starsze opuszczą jego granice. Za każdego seniora odpowiada personel, dlatego spacerom towarzyszą opiekunki.

Kadra w domu opieki panuje nad bezpieczeństwem seniorów

Domy opieki zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, której można bezpiecznie powierzyć osoby starsze. Personel jest zaznajomiony z zawiłościami opieki nad osobami starszymi i jest przeszkolony w zakresie rozumienia psychologii seniorów. Pielęgniarki stają się realnym wsparciem dla pensjonariuszy, nie tylko pomagają w wykonywaniu podstawowych codziennych zabiegów, ale również stają się dobrymi rozmówcami: słuchają i wspierają.

Co wyróżnia bezpieczny dom opieki? Nie tylko życie bez barier ale także połączenie doskonałej opieki, wysokiej jakości jedzenia, rehabilitacji i aktywności na świeżym powietrzu. Spokojna okolica z całodobową opieką to wszystko, co jest potrzebne na wygodną starość. Dzięki zastosowaniu najnowszych systemów bezpieczeństwa dom opieki jest przystosowany do wymagań seniorów, którzy mogą swobodnie się poruszać.