30 kwietnia 2024
Jak fotowoltaika działa zimą?

Jak fotowoltaika działa zimą?

Jak fotowoltaika działa zimą? Fotowoltaika stała się w ostatnich latach niezwykle popularna w naszym kraju. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób ma większą świadomość ekologiczną i chęć ochrony środowiska. Niestety produkcja prądu w naszym kraju w dużej większości nadal opiera się na elektrowniach węglowych. Jest to wyjątkowo negatywne zjawisko, ponieważ takie elektrownie emitują do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Powoduje on nie tylko znaczne ocieplenie klimatu na kuli ziemskiej, ale jest również szkodliwy dla naszego zdrowia.

Panele fotowoltaiczne pozwalają również na oszczędności płynące ze znacznie niższych rachunków za prąd. W końcu odpowiedzialne są za produkcję czystej energii elektrycznej ze słońca. Należy zastanowić się jednak, czy warunki panujące w naszym kraju są wystarczające dla fotowoltaiki. Czy produkcja prądu przez panele będzie możliwa również zimą?

Warunki do fotowoltaiki w Polsce

Wiele osób twierdzi, że fotowoltaika nie jest w stanie produkować efektywnie prądu elektrycznego w naszym kraju. Jest to błędnie postawiona teza, ponieważ w Polsce mamy aż 151 dni słonecznych w ciągu roku. Pozwala to na produkcję prądu na takim poziomie, który jest wystarczający dla średniej polskiej rodziny. Odpowiedniej wielkości instalacja fotowoltaiczna pozwala nawet na uzyskanie całkowitej niezależności energetycznej. Dzięki temu mieszkając w domu jednorodzinnym nie będziemy musieli płacić rachunków za prąd. Będziemy jedynie obciążeniem kosztem przesyłu, który jest w naszym kraju obowiązkowy.

Należy pamiętać również, że instalacje fotowoltaiczne wymagają odpowiedniego ustawienia. Chodzi tutaj o ustawienie pod kątem ok. 40-45 stopni względem powierzchni płaskiej. Niestety w przypadku montażu na dachu będzie to dość utrudnione, ale panele montuje się również przy gruncie. Wówczas mamy bardzo dużą dowolność jeżeli chodzi o kąt i ustawienie. Odpowiedni montaż ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ pozwala na znacznie bardziej efektywną produkcję energii elektrycznej ze słońca. Chodzi tutaj również o możliwość działania w dni pochmurne. Na rynku pojawił się już panel fotowoltaiczny, który ustawiony pod odpowiednim kątem pozwala na lepszą produkcję prądu w dni pochmurne. Zastosowanie takiej techniki sprawia, że możliwości produkcji energii elektrycznej ze słońca w naszym kraju dodatkowo wzrastają.

Czy produkcja prądu ze słońca jest możliwa zimą?

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się w naszym kraju bardzo krótkim dniem i stosunkowo wysokim zachmurzeniem. W związku z tym, produkcja energii elektrycznej przez panele w zimę traci na efektywności. Oczywiście nie całkowicie, ponieważ prąd w dzień produkowany jest stale. Jego ilość jest jednak znacznie mniejsza niż latem. Odpowiednie ustawienie ogniwa fotowoltaicznego ma w takiej sytuacji jeszcze większe znaczenie. Zimą słońce znajduje się bardzo nisko nad widnokręgiem, więc panel musi być przystosowany do tego położenia. Latem nie stanowi to żadnego problemu, jednak w okresie jesienno-zimowym ma ogromne znaczenie dla efektywnej pracy paneli słonecznych.

W Polsce za prąd wyprodukowany przez ogniwo fotowoltaiczne mamy obecnie rozliczenie roczne. Oznacza to, że energia elektryczna, którą wyprodukujemy w nadwyżce latem, może zostać wykorzystana zimą. Jest to bardzo korzystne, jednak uregulowanie to zostanie prawdopodobnie zmienione. Rząd pracuje bowiem nad skróceniem okresu rozliczeniowego do jednego kwartału. Niestety w przypadku produkcji prądu ze słońca zimą, będzie to istotne utrudnienie dla posiadaczy zestawów fotowoltaicznych. Póki co można jednak stwierdzić, że produkcja prądu ze słońca jest w naszym kraju opłacalna zarówno latem, jak i zimą.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

Jak fotowoltaika działa zimą?
Jak fotowoltaika działa zimą?

Instalacje fotowoltaiczne posiadają bardzo dużo zalet, z których najważniejszymi są ekologia oraz ekonomia. Ekologia, ponieważ panel fotowoltaiczny zamienia promienie słoneczne w prąd elektryczny. Mamy dzięki temu możliwość produkcji czystej energii z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Efektywna produkcja prądu jest w tym wypadku możliwa tak długo, jak długo słońce świeci nad naszymi głowami. Co bardzo ważne, nie są wówczas emitowane do atmosfery bardzo szkodliwe gazy cieplarniane. Montując panele fotowoltaiczne na dachach naszych domów, dajemy również bardzo dobry przykład innym. Jeżeli na fotowoltaikę zdecyduje się bardzo dużo osób, wówczas możliwe będzie zmniejszenie produkcji prądu przez elektrownie węglowe. Takie zjawisko jest potrzebne, ponieważ ocieplenie klimatu spowodowane wysokim zanieczyszczeniem atmosfery, ma bardzo negatywny wpływ na naszą planetę.

Energia elektryczna w naszym kraju staje się z każdym rokiem coraz droższa. Inwestując w instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie uzyskać całkowitą niezależność energetyczną, która oznacza zerowe rachunki za prąd. Jedyną opłatą będą wówczas koszty przesyłowe, które z pewnością nie staną się dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła lub folią grzewczą sprawi, że nasz dom stanie się wysoce energooszczędny i tym samym wyjątkowo tani w utrzymaniu.