Szkoła językowa jakie PKD – nauka języków obcych w ostatnich czasach zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z faktu, iż na rynku polskim niezbędna jest coraz większa liczba pracowników, którzy posiadają umiejętność komunikacji z zagranicznymi firmami. Istotny jest również fakt, iż spora część przedsiębiorstw ma swoje źródło w kapitale zagranicznym. Z jednej strony zatrudnia się dużą liczbę pracowników z Polski, jednak na pewnych szczeblach komunikacja odbywa się na poziomie międzynarodowym.
Także spora część sprzedaży, także przez spółki polskie, prowadzona jest za granicą. Umiejętne prowadzenie działań sprzedażowych, czy realizacja poszczególnych planów wiąże się z potrzebą posiadania wykwalifikowanych pracowników, którzy posługują się językiem obcym płynnie, zarówno w piśmie, jak też mowie. Popularne są także studia filologiczne. Jednak wiele publicznych placówek edukacyjnych prowadzi zajęcia wyłącznie w zakresie najpopularniejszych języków obcych. Te mniej popularne wymagają skorzystania z pomocy szkół językowych. Dlatego kursy językowe stają się coraz popularniejsze. Są świetny sposobem na samorozwój, nabycie nowych kwalifikacji. W niektórych przypadkach osoby, które planują pracę bezpośrednio w zagranicznej firmie, w pierwszej kolejności poznają od podstaw język, którym w przyszłości, w dużej mierze, będą się posługiwać.
Czy prowadzenie szkoły językowej się opłaca?
Niezależnie od tego, jaki biznes dana osoba planuje prowadzić, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, czy firma przyniesie realne korzyści. Wszystko zależy od kilku aspektów, w tym sposobu zarządzania firmą, tego, czy jest to jednoosobowa działalność, czy dany przedsiębiorca planuje zatrudnić dodatkowych pracowników. W ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na kursy językowe dla firm. Wiele z działalności prowadzonych na terenie Polski to firmy zagraniczne. Także rodzime spółki prowadzą szereg interesów poza granicami kraju. Dlatego komunikacja w języku obcym staje się niezbędna. W dalszym ciągu jednym z najpopularniejszych języków jest angielski. Dlatego przedsiębiorcy, którym zależy na podniesieniu kwalifikacji swoich pracowników, organizują dla nich dodatkowe kursy językowe. Trzeba pamiętać, że im większe miasto, w którym planuje się rozpoczęcie działalności, tym większa również konkurencja, co może mieć realny wpływ na dochód z tytułu prowadzonej działalności.
Kto może założyć szkołę językową?
Tak na prawdę nie trzeba posiadać wykształcenia kierunkowego, w tym przypadku filologicznego, aby prowadzić szkołę językową. Istotne są przede wszystkim zdolność do przekazywania wiedzy, jak również wysoko rozwinięta umiejętność posługiwania się językiem obcym. Dotyczy to przede wszystkim osób, które chcą działać na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej, a zatem udzielać lekcji samodzielnie. Na przestrzeni ostatnich lat model nauczania uległ zmianie. Dotyczy to przede wszystkim sposobu prowadzenia zajęć. W uwagi na sytuację pandemiczną, lekcje on-line, tak samo w szkole państwowej, jak też szkołach językowych, zostały bardzo spopularyzowane. Dla osób, które pragną prowadzić szkołę językową to spore ułatwienie, ponieważ nie muszą ograniczać swojej działalności do konkretnego miasta. Szkoła języków obcych może zatem być zarejestrowana nawet w miejscu zamieszkania.
Zaplecze dydaktyczne i placówka
To, w jaki sposób prowadzone będą zajęcia, sporo zależy od samej wizji osoby zakładającej firmę. Jeśli chce ona bazować na spotkaniach indywidualnych, tak samo przez Internet, jak również bezpośrednio z klientem, nie ma potrzeby wynajmowania dodatkowej powierzchni, w której mieścić się będzie szkoła. Jednak tego typu przestrzeń, oczywiście z czasem, bywam sporym ułatwieniem, ponieważ pozwala na prowadzenie zajęć grupowych, co również przekłada się na dochód z działalności. Istotne są także godziny pracy. Szkoła języków obcych dla dorosłych najczęściej działa w godzinach popołudniowych, z uwagi, iż osoby dorosłe również pracują, najczęściej w standardowych godzinach, czyli do godzin popołudniowych. Podobnie, jeśli chodzi o młodzież i dzieci, które w ciągu dnia są w szkole, natomiast dopiero po południu mają czas na dodatkowe zajęcia. Ważne jest również przygotowanie dydaktyczne. Duża liczba materiałów, zróżnicowanych pod względem poziomu poszczególnych osób, ułatwi proces nauczania.
Szkoła językowa – jakie PKD?
PKD jest to Polska Klasyfikacja Działalności. Każda osoba, która zakłada działalność, musi określić jej charakter, jak też określić ją konkretnym numerem PKD. W przypadku szkół językowych istnieje kilka możliwości. Najbardziej popularne jest PKD 85.59.A, które stosuje się w przypadku działalności związanej z nauką języków obcych. Sklasyfikowanie firmy pod tym PKD pozwala na prowadzenie działalności w charakterze edukacyjnym. Nie ma tutaj rozgraniczenia na kursy językowe dla dzieci oraz dorosłych, dlatego docelowa grupa odbiorców świadczonych usług pozostaje otwarta. To z kolei pozwala na pozyskanie większej liczby klientów, także współpracę z firmami, którym zależy na przeszkoleniu pracowników z zakresu umiejętności posługiwania się danym językiem.