27 września 2023
O czym należy pamiętać organizując wczasy za granicą?

O czym należy pamiętać organizując wczasy za granicą?

O czym należy pamiętać organizując wczasy za granicą? Wczasy za granicą, jak również i spędzane w kraju, aby dawać odpoczynek, pełen relaks oraz radość muszą być jak najlepiej zorganizowane. Oczywiście niektórzy uwielbiają spontaniczne wyjazdy wakacyjne, jednak najlepiej jest przed wyruszeniem w podróż wszystko spokojnie przemyśleć, tak żeby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek i by cieszyć się z wolnego czasu, nie zaś biegać po urzędach lub biurach podróży i załatwiać jakieś przykre sprawy.

Sprawdzenie biletów i dokumentów

Przed wyruszeniem na wczasy za granicą należy sprawdzić ważność dokumentów. Co prawda w krajach Unii Europejskiej wystarczy okazanie dowodu osobistego to warto również pamiętać, aby wziąć ze sobą paszport. To daje nam poczucie bezpieczeństwa, w przypadku gdy np. zgubimy jeden z dokumentów. Dobrze jest także zrobić skan dowodu osobistego oraz paszportu i na wszelki wypadek wysłać sobie na własny adres mailowy. Świetnym pomysłem jest także wydrukowanie biletu na samolot lub rezerwację wycieczki w dwóch egzemplarzach. Zapasowa kopia może zawsze się przydać w momencie gdy np. przez przypadek wyrzuci się bądź pomyli z innym, niepotrzebnym papierem i wrzuci do kosza.

Zobacz także:

Wczasy za granicą a kwestia ubezpieczenia

Wyruszając na wczasy zagraniczne koniecznie należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jest to niezbyt duży wydatek, a może się przydać w najmniej niespodziewanym momencie. Kupując polisę warto zapoznać się z jej treścią, co obejmuje i jakie są jej podstawowe warunki. Jeżeli wyjeżdża się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży to zazwyczaj w cenie odgórnie znajduje się podstawowe ubezpieczenie. Poleca się jednak zakupienie dodatkowej polisy.

Warto zadbać o sprzęt elektroniczny!

Wyruszając w każdego rodzaju podróż koniecznie trzeba pamiętać o ładowarkach (pomimo, że można je kupić praktycznie wszędzie to jednak po co wydawać dodatkowe pieniądze). Ponadto dobrze jest pomyśleć o zapasowym telefonie, najlepiej takim, który długo wytrzyma bez ładowania baterii i który jest wodoodporny. Prócz tego warto jest także zabrać odporne na wodę etui na elektronikę, która jest dla nas najcenniejsza. Na miejscu zaś zaopatrzyć się w lokalną kartę sim, która będzie posiadać dostęp do Internetu – to przyda się wszędzie, jako że w obcym kraju będzie się dużo zwiedzać i podróżować z miejsca na miejsce. W przypadku, gdy wczasy za granicą spędza się z dziećmi warto również pomyśleć o ich bezpieczeństwie, a więc sprzętach wyposażonych w lokalizator GPS, który znacznie ułatwi znalezienie dziecka, jeżeli niechcący zginie gdzieś w tłumie.

Odzież i obuwie na wakacjach zagranicznych

Podczas wczasów za granicą na pewno przyda się strój kąpielowy. Jednak należy również pamiętać o tym, że nie zawsze świeci słońce. Czasem trafi się na pogodę deszczową. Warto więc wziąć ze sobą ubrania przeciwdeszczowe. Na plaży koniecznie należy pamiętać o ochronie głowy, a więc czapce z daszkiem czy kapeluszu. Ponadto dobrze mieć wszystko na zmianę i zdecydowanie zapakować do walizki wygodne obuwie turystyczne oraz klapki pod prysznic i sandały. Na wszelki wypadek zaleca się również zabranie ze sobą czegoś ciepłego – swetra lub bluzy z kapturem. Pomimo, że zazwyczaj celem podróży są ciepłe kraje to jednak wieczory bywają zimne i warto się przeciwko temu zabezpieczyć.

Sprawy medyczne – leki i szczepienia

Na wakacje zagraniczne warto wziąć niewielką apteczkę, w której koniecznie powinny się znaleźć leki na dolegliwości żołądkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także coś na katar oraz na gardło i coś od komarów oraz oparzeń słonecznych. W przypadku wyjazdu do krajów egzotycznych często należy dokonać dodatkowych szczepień. Niektóre państwa koniecznie wymagają szczepień według własnego prawa wizowego. Tego rodzaju szczepienia należy zrobić najlepiej już na miesiąc bądź dwa przed wyjazdem.

W jaki sposób i kiedy się spakować?

Kwestia pakowania nie powinna zostać zorganizowana w ostatniej chwili. A to dlatego, że zawsze się czegoś zapomni. Dobrze jest więc wcześniej spisać sobie na kartce co jest konieczne do zabrania. Należy również pamiętać, że bagaż samolotowy ma określony wymiar i wagę i trzeba to kontrolować, by na odprawie nie utracić połowy istotnych rzeczy.

Planowanie podróży w domu

O czym należy pamiętać organizując wczasy za granicą?
O czym należy pamiętać organizując wczasy za granicą?

Wczasy za granicą muszą być dobrze zaplanowane i najlepiej dokonać takiej „operacji” jeszcze w domu. Na spokojnie sprawdzić co jest warte obejrzenia w regionie, do którego się udajemy. Gdzie konieczny jest zakup biletów, a gdzie i w jakie dni można wchodzić zupełnie za darmo. Warto jest np. zarezerwować bilety na interesującą nas imprezę o wiele wcześniej bądź kupić je online. Dobrze jest sprawdzić czy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie ma żadnych ostrzeżeń dla turystów. Poleca się również spisanie do książki telefonicznej najważniejszych numerów np. alarmowego numeru do ambasady. Ponadto na kartce spisać sobie kilka najważniejszych zwrotów w języku kraju, do którego się będzie podróżowało. Warto zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny oraz słownik bądź rozmówki językowe. I oczywiście pomyśleć o pieniądzach, najlepiej w walucie używanej w danym kraju.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl
Willa Ataman noclegi Trzęsacz
ul. Krańcowa 7
72-344 Trzęsacz
913862929
www.willaataman.com