23 kwietnia 2024
Kontenery morskie transportowe – zalety i wady

Kontenery morskie transportowe – zalety i wady

Kontenery morskie transportowe – zalety i wady. Prawidłowa wysyłka kontenerów jest uważana za jeden z najtańszych i najbardziej obiecujących rodzajów usług logistycznych. Korzystają z nich zarówno duże firmy, jak i małe. Wśród osób prywatnych popularna jest wysyłka na eksport towarów kontenerem morskim transportowym. Ale dostawa jest dość skomplikowanym procesem. Jeśli ktoś potrzebuje zamówić międzynarodowy fracht morski musi skontaktować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się tą procedurą.

Transport kontenerowy to najnowocześniejsza i najbardziej rozpowszechniona metoda dostarczania ładunku między krajami. Szczególnie poszukiwany jest transport multimodalny. Ujednolicone kontenery znacznie przyspieszają załadunek i rozładunek. Wygodne jest pakowanie w nich towarów, a dziś 70% ładunków międzynarodowych jest transportowanych w kontenerach.

Międzynarodowa wysyłka towarów – mechanizm

Fracht morski jest szczególny, ponieważ jest z góry międzynarodowy. Jak każdy rodzaj transportu przez granicę, wymaga on odpowiednich dokumentów. Ładunek standardowy lub luzem pakowany jest w kontenery morskie https://kontenery-morskie.biz.pl/ transportowe. Są one zaplombowane i przygotowywane są niezbędne dokumenty transportowe i celne. Następnie, za pomocą wagonów kolejowych lub kontenerowców, dostarczane są do portu. Tam kontenery są sprawdzane i ładowane na statek z określoną trasą. Pod koniec frachtu morskiego (przybycie do portu odbiorcy) wszystko dzieje się w odwrotnej kolejności.

Biorąc pod uwagę wieloetapową dostawę, bardzo ważne jest kontrolowanie ruchu towarów na wszystkich odcinkach oraz podczas załadunku i rozładunku. Dlatego lepiej skorzystać z usług firmy transportowej o pozytywnej reputacji, która nie tylko w pełni monitoruje cały proces transportu kontenerów, ale także może zagwarantować bezpieczeństwo przesyłki i ubezpieczenie.

Zalety i wady – kontenery morskie transport wodny

kontenery-morskie-wynajemMiędzynarodowa wysyłka kontenerowa służy głównie do dostarczania gotowych produktów przemysłowych. Ze względu na globalny podział pracy od początku stulecia wielkość ruchu kontenerowego wzrosła ponad 2,5 razy. Flota używanych dziś kontenerów przekroczyła 12 milionów sztuk. W przypadku stwierdzenia nadwyżki kontenerów na rynku można je tymczasowo lub na stałe wycofać z obrotu i wykorzystać, jako moduły magazynowe. Jednocześnie na rynku mogą wystąpić sytuacje dużego popytu na inne rodzaje kontenerów do wysyłki i transportu lądowego. Kontenerowy morski transport, jak każdy rodzaj transportu ładunków, ma swoje typowe cechy. Na ich podstawie można zrozumieć, czy ten rodzaj dostawy jest odpowiedni w danej sytuacji, czy też lepiej jest skorzystać z innych usług.

Zalety wysyłki towarów kontenerami morskimi transportowymi

  • Bezpieczeństwo. Wysyłka kontenerów odbywa się w stosunkowo bezpiecznym środowisku. Wypadki zdarzają się znacznie rzadziej niż w przypadku transportu drogowego. Ponadto pływanie po morzu nie ma tak szkodliwego wpływu na ładunek, jak nagłe zatrzymania i nierówności na drodze z powodu nieprzewidzianych sytuacji i uszkodzenia asfaltu.
  • Koszt. Statek transportowy może przewozić na pokładzie od 1000 do 21000 standardowych kontenerów różnych klientów. To znacznie obniża koszt wysyłki kontenera dla każdego klienta. Im więcej ładunku trzeba dostarczyć, tym tańsze będą usługi.
  • Zgodność z terminami. W rzeczywistości morski transport towarowy odbywa się na ściśle określonych trasach. Ale na morzu nie ma złych dróg, awaryjnych mostów i uszkodzonych szyn. Statki mogą być nieco opóźnione z powodu burz lub awarii.
  • Nieograniczona odległość. Transport morski jest praktykowany od dawna. Korzysta z nich większość dużych przedsiębiorstw przemysłowych działających na zewnętrznym rynku gospodarczym. Stąd ustalony harmonogram dostaw do dowolnego miejsca na świecie.
  • Rozbudowana infrastruktura. Ogromną zaletą wysyłki kontenerów morskich https://kontenery-morskie24.com.pl/ transportem wodnym jest ich kompatybilność z innymi środkami transportu. Infrastruktura w tym zakresie jest dobrze rozwinięta. Nie ma problemów z realizacją transportu kontenerów z Polski lub z powrotem. Dostęp do miast portowych można uzyskać zarówno z lądu (pojazdy silnikowe, wagony kolejowe), jak i z powietrza (samoloty).
  • Każdy rodzaj ładunku. Pojemność statku morskiego pozwala pomieścić ładunek dowolnej wielkości i typu: standardowy, ponadgabarytowy itp. W niektórych przypadkach wysyłka jest uważana za jedyne rozwiązanie problemu logistycznego.

Wady wysyłki ładunku kontenerami morskimi transportowymi

  • Złożoność procesu. Podczas procesu dostawy ładunek zmienia pojazd, co najmniej dwa razy. Z tym związane są pewne niedogodności. Dlatego tylko doświadczeni logistycy z rozwiniętymi połączeniami powinni angażować się w morski transport towarowy.
  • Prędkość. Statek z kontenerami na pokładzie nie może się poruszać szybko. Trzeba też dodać korektę pogody o określonej porze roku. W przypadku pilnej dostawy i towarów łatwo psujących się lepiej wybrać transport lotniczy.

Jak widać, pomimo bezpieczeństwa i wszechstronności, niektóre czynniki ograniczają zakres morskiego transportu towarowego. Aby wybrać najlepszą metodę dostawy,  trzeba dokładnie obliczyć jej koszt, czas i opłacalność.

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl