17 czerwca 2024
Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Podpowiadamy!

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Podpowiadamy!

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Podpowiadamy! Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie jest łatwa sztuka. Każdego dnia trzeba dokładać wszelkich starań, aby prowadzony biznes rozwijał się w prawidłowym kierunku. Najwięcej problemów z prowadzeniem firmy mają początkujący przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie mają niezbędnej wiedzy odnośnie zasad funkcjonowania w sferze biznesu.

Wielu właścicieli nowych firm zastanawia się jak znaleźć dobre biuro rachunkowe. Są też tacy, którzy pytają: lepsze będzie zatrudnienie księgowej na etat czy skorzystanie z wybranych usług u biura rachunkowego? Oto artykuł, w którym zawarliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Biuro rachunkowe – czy jest potrzebne początkującemu przedsiębiorcy?

Wybór biura rachunkowego https://www.ekb.szczecin.pl/ przez przedsiębiorcę to zdecydowanie jedna z najważniejszych decyzji, którą koniecznie trzeba podjąć. Poprawność rozliczeń danej firmy często może zdecydować o jej dalszym istnieniu na rynku. Urzędy skarbowe dość mocno weryfikują wszystkie dokumenty poszczególnych firm, dlatego kwestii księgowych żaden przedsiębiorca nie powinien w żadnym wypadku traktować po macoszemu. Czy wybór biura rachunkowego jest łatwy?

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Podpowiadamy!
Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? Podpowiadamy!

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, z pewnością zadają sobie następujące pytanie: bardziej opłacalne jest skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego czy zatrudnienie księgowej na cały etat? Warto wiedzieć, że wszystko tak naprawdę zależy od wielkości danej firmy. Jeżeli dany przedsiębiorca prowadzi niewielką firmę, która dopiero co została założona i cały czas się rozwija, to w takim wypadku z pewnością istotne są oszczędności. W takich okolicznościach wielu przedsiębiorców decyduje się nawet na samodzielne prowadzenie swojej księgowości. Na samym początku prowadzenia firmy samodzielne prowadzenie spraw księgowych wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wraz ze wzrostem dochodów przedsiębiorstwa rośnie jednak również liczba spraw formalnych, którym będzie trzeba stawić czoła. Liczba obowiązków związanych z podatkami może być po pewnym czasie już przytłaczająca.

Na pewnym etapie funkcjonowania firmy skorzystanie z usług biura rachunkowego bądź wykwalifikowanej księgowej jest już absolutnym priorytetem. Rozejrzenie się za ofertami księgowych i biur rachunkowych jest już niezbędne. Można na przykład zlecać wykonywanie określonych zadań w jakimś biurze rachunkowym, ale można także wybrać jedną księgową, która zajmie się dla nas wszystkimi sprawami. Warto jednak pamiętać o tym, że wybierając biuro rachunkowe uzyskujemy pomoc całej profesjonalnej kadry bardzo doświadczonych fachowców, który prawo podatkowe mają w małym palcu.

W jakich przypadkach opłaca się zatrudnić jedną księgową na etacie? Na taki krok można zdecydować się wtedy, gdy posiadamy już bardzo dużą firmę, w której liczba spraw podatkowych jest naprawdę spora. Takie rozwiązanie jest opłacalne dopiero wtedy, jeśli dany właściciel firmy wie już, że stać go na poniesienie wszystkich kosztów związanych z zatrudnieniem nowego pracownika i na 100% nie nadszarpnie to finansami danego przedsiębiorstwa.

Jak sprawdzić kwalifikacje biura rachunkowego lub księgowej?

W 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące księgowych i biur rachunkowych. Począwszy od 11 sierpnia 2014 roku do prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest już konieczne posiadanie licencji od Ministerstwa Finansów. W tej chwili, aby posiadać swoje własne biuro rachunkowe Wiol z Łodzi, nie trzeba posiadać żadnych specjalnych uprawnień. Biuro rachunkowe może otworzyć dosłownie każdy, kto tylko ma na to ochotę. Właśnie dlatego przed skorzystaniem z usług jakiegokolwiek biura rachunkowego, warto sprawdzić czy dana księgowa posiada certyfikat księgowy, czyli licencję Ministerstwa Finansów. Mimo tego, iż licencja ta nie jest obowiązkowa, to wiele księgowych z doświadczeniem posiada taki dokument. W tej chwili licencja od Ministerstwa Finansów to jeden z wielu dokumentów, dzięki któremu szybko i sprawnie możemy zweryfikować, czy dany księgowy jest godzien zaufania czy wręcz przeciwnie.

Biuro rachunkowe może także posiadać specjalne certyfikaty od Centrum Informacji Księgowej. Jest to organizacja, która specjalizuje się w wydawaniu certyfikatów dla księgowych oraz biur rachunkowych. Zajmuje się także przeprowadzaniem egzaminów dla przyszłych księgowych. Każde biuro rachunkowe jest przez tę organizację weryfikowane w zakresie rozmaitych istotnych kryteriów, po czym otrzymuje stosowny certyfikat poświadczający jego kompetencje. Centrum Informacji Księgowej posiada największą w Polsce bazę informacji na temat biur rachunkowych oraz księgowych w Polsce.

Zanim skorzystasz z usług biura rachunkowego

Przed skorzystaniem z usług jakiegokolwiek biura rachunkowego czy doświadczonej księgowej, warto dokładnie zweryfikować, jaki jest zakres świadczonych przez nią usług. Na rynku jest sporo księgowych oferujących usługi w podstawowym zakresie – taka księgowa wylicza podatki oraz wysyła niezbędne dokumenty do rozmaitych instytucji publicznych. Są także takie księgowe, które przejmą również reprezentowanie nas w urzędzie czy wykonywanie rozmaitych raportów.