23 kwietnia 2024
Folie ochronne – najważniejsze informacje, które powinieneś o nich wiedzieć

Folie ochronne – najważniejsze informacje, które powinieneś o nich wiedzieć

Folie ochronne – najważniejsze informacje, które powinieneś o nich wiedzieć. Smartfony to niezwykle popularne urządzenia, które posiadają w dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy ludzie. Ich niesamowita popularność wynika z tego, iż dzięki nim mamy nieograniczony kontakt z ludźmi na całym świecie, pozwalają na oglądanie filmów czy seriali oraz na granie w rozmaite gry. W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie już dalszego funkcjonowania bez smartfonów. Smartfony w dzisiejszych czasach są niezwykle popularne. Aby dobrze się prezentowały, trzeba również dbać o to, aby były one odpowiednio zabezpieczone. W tym celu nakłada się na nie specjalne folie ochronne. 

Folie ochronne na telefon – przydają się?

Wiele osób podczas kupowania nowego smartfona w ogóle nie zastanawia się nad tym, czy opłacałoby się jeszcze dodatkowo dokupić folię ochronną. To duży błąd. Telefon może w kilka chwil wypaść nam z rąk, co sprawi, iż powstaną na nim nieestetycznie wyglądające zarysowania. Jest wiele sposobów na to, aby chronić smartfon przed rozmaitymi uszkodzeniami. Mowa tutaj na przykład o foliach ochronnych czy szkłach hartowanych.

Czy warto stosować folie ochronne i szkła hartowane? Oczywiście, że tak! Mimo tego, iż coraz większa liczba modeli smartfonów jest wyposażona w twarde szkła Corning Gorilla Glass, to jednak nie jest ono niezniszczalne i prędzej czy później ulegnie ono rozmaitym uszkodzeniom. Wystarczy, że telefon wypadnie nam z rąk na nieodpowiednią powierzchnię bądź dostanie się w ręce dziecka. Jeszcze gorzej, gdy smartfon będzie miał kontakt z naszymi kluczami. Jeśli nie chcemy, aby nasz telefon szybko został uszkodzony, powinniśmy stosować folie ochronne i szkła hartowane. Bardzo dobrze zabezpieczają one ekran przez rozmaitymi zarysowaniami. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że jeśli zostaną dobrze założone, nikt nawet nie zauważy, że w ogóle tam są.

Jak wybrać folię ochronną na telefon?

Jeśli folie ochronne oraz szkła hartowane będziemy wybierać w odpowiedni sposób, zapewnimy swoim smartfonem dobry wygląd i długą żywotność. W sprzedaży jest bardzo wiele zabezpieczeń wyświetlacza, które różnią się między sobą zastosowanymi w nich parametrami. Z tego względu zanim wybierzemy jakąkolwiek folię ochronną czy szkło hartowane, powinniśmy zweryfikować dwie istotne kwestie:

  • jakie jest dopasowanie szkła hartowanego lub folii do wyświetlacza smartfona,
  • jaka jest twardość zabezpieczenia ekranu – wyraża się ją literą H. Najwyższy poziom ochrony to 9H.

Warto wiedzieć, że twardość nie jest tożsama z wytrzymałością szkła lub folii. Jest to wyłącznie odporność na zarysowania. Im czynnik H jest wyższy, tym oferowana ochrona jest lepsza. Jeśli kupujemy szkło ochronne na telefon, powinniśmy również zawsze upewnić się, czy jest na nim umieszczona specjalna powłoka oleofobowa. Jest ona bardzo cienka, idealnie gładka. Gwarantuje ona, że zapewniony zostaje lepszy poślizg palca na powierzchni wyświetlacza. Powłoka ta zapewnia również, że nie wystąpi przywieranie tłuszczu i kurzu do wyświetlacza, dzięki czemu utrzymanie szkła w czystości będzie o wiele łatwiejsze.

Co jest lepsze: markowe szkła i folie ochronne, czy zamienniki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze: zakup markowego szkła lub folii ochronnej, czy lepiej skusić się na zamienniki. Często o wyborze konkretnego produktu decyduje wyłącznie cena. Warto wiedzieć, że takie podejście jest bardzo nieodpowiednie i może być bardzo złe skutki dla kondycji naszego wyświetlacza. Zdecydowana większość tanich zamienników występujących na rynku to chińskie podróbki, które tylko w nazwie są folią ochronną lub szkłem hartowanym.

Folie ochronne - najważniejsze informacje, które powinieneś o nich wiedzieć
Folie ochronne – najważniejsze informacje, które powinieneś o nich wiedzieć

Podstawową kwestią, na którą zawsze należy zwracać uwagę podczas kupowania folii ochronnych i szkieł hartowanych, jest jakość wykonania. Oryginalne folie ochronne i szkła hartowane mają gwarancję od producenta, że deklarowana na opakowaniu twardość jest zgodna z rzeczywistością. Jeśli kupujemy produkty będące zamiennikami, wówczas może być bardzo różnie. W takich przypadkach powłoki o twardości 7H mogą bardzo szybko ulec zarysowaniom, co będzie wiązało się z koniecznością zakupu kolejnej folii ochronnej na telefon.

Następna rzecz, o której nigdy nie wolno zapomnieć, to precyzja wykonania. Wszystkie markowe folie ochronne i szkła hartowane od dobrych producentów są perfekcyjnie dopasowane do wyświetlaczy smartfonów. To powoduje, że bardzo dobrze pokrywają całą ich powierzchnię. Brzegi idealnie są wpasowane do ekranu i nie istnieje ryzyko poderwania krawędzi bądź samoistnego odklejenia. Producenci duży nacisk kładą również na to, aby folie ochronne były dobrze wycięte, a wszystkie otwory na aparaty i selfie prawidłowo dopasowane.

Podczas kupowania folii ochronnej oraz szkła hartowanego należy również sprawdzić, czy sprzedawca zaoferuje nam także niezbędne akcesoria do założenia folii. Założenie folii nie jest wbrew pozorom proste. Aby przebiegło bez żadnych komplikacji, konieczne jest wiele precyzji oraz dokładne wyczyszczenie całego wyświetlacza.  Oryginalne produkty zawierają wiele drobiazgów, dzięki którym założenie folii jest łatwiejsze.