17 czerwca 2024
Co to jest ortodonta? Co to jest ortodonta?

Co to jest ortodonta?

Co to jest ortodonta? Ortodonci to specjaliści dentysty, którzy zapobiegają, diagnozują i leczą nieprawidłowości twarzy. Prostuje krzywe lub źle ustawione zęby, poprawia zgryz i zapewnia prawidłowe ustawienie szczęk. Leczenie ortodontyczne ma na celu poprawę funkcji zębów i szczęk, a także uśmiechu. Ortodoncja ortodonta24.com.pl to specjalność lub gałąź stomatologii.

Celem ortodonty jest leczenie wad zgryzu. Jest to stan, w którym zęby nie ustawiają się prawidłowo, gdy usta są zamknięte, co powoduje nieprawidłowy lub nieprawidłowy zgryz. Ponadto ortodonci są dobrzy w korygowaniu krzywych i przerośniętych zębów, korygowaniu problemów ze szczęką, pozwalając pacjentom na piękny ortodontyczny uśmiech i wygodniejszy zgryz przy mniejszym bólu szczęki.

Jakie choroby leczy ortodonta?

Ortodonci leczą dzieci, młodzież i dorosłych, którzy mają krzywe zęby lub szczęki, które nie są odpowiednio wyrównane. Często leczą problemy ze zgryzem spowodowane nieprawidłowym „pasowaniem” górnych i dolnych zębów. Leczenie ortodontyczne mające na celu wyprostowanie zębów i wyprostowanie zgryzu może trwać 18 miesięcy lub dłużej, ponieważ zęby muszą być stopniowo doprowadzane do prawidłowego ustawienia. Najczęstszym zabiegiem (zazwyczaj u nastolatków) jest prostowanie lub ustawianie zębów za pomocą metalowych aparatów ortodontycznych lub przezroczystych nakładek. Osoba może mieć inne narzędzia, takie jak rozpórki, wsporniki lub sprężyny zgryzowe. Dorośli mogą preferować aparaty językowe, które przyczepiają się do wewnętrznej strony zębów.

Gdzie pracują ortodonci?

Co to jest ortodonta?
Co to jest ortodonta?

Większość ortodontów pracuje w prywatnych gabinetach lub klinikach. Niektórzy nadal pracują w szpitalach publicznych. Mogą współpracować z dentystami w celu poprawy zdrowia jamy ustnej ludzi. Ortodonci współpracują również z chirurgami jamy ustnej w celu korygowania problemów, takich jak zdeformowane szczęki. Jak znaleźć ortodontę? Możesz poprosić swojego dentystę o skierowanie do ortodonty, ale nie potrzebujesz skierowania. Nagromadzenie zębów zwykle występuje w wąskich szczękach, gdzie wielkość szczęki i zębów nie pasuje.

W rezultacie nie ma wystarczająco dużo miejsca na wzrost zębów, co prowadzi do przepełnienia i niewspółosiowości zębów. Młodszym dzieciom ortodonta może przepisać ekspander podniebienia, aby pomóc poszerzyć łuk zębowy i szczękę. W niektórych przypadkach ortodonta może usunąć jeden lub więcej zębów, aby zrobić miejsce na wzrost innych zębów. Luki lub przerwy między zębami są zwykle spowodowane brakami zębowymi lub zębami, które są zbyt małe, aby wypełnić całą kość szczęki. W rezultacie zęby mogą poruszać się dalej, ponieważ mają wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się swobodnie poruszać. Aparaty ortodontyczne służą do łączenia zębów, aby zapobiec ich przesuwaniu się. Ten stan jest przeciwieństwem przeludnienia.

Kogo i jak leczy ortodonta?

Ortodonci leczą pacjentów w każdym wieku, regularnie leczą dzieci, młodzież i dorosłych. Ortodonci opracowują indywidualne plany leczenia dla każdego pacjenta. Każdy pacjent jest inny. Ortodonci opracowują zindywidualizowany plan leczenia dla każdego pacjenta na podstawie osobistego badania, zdjęć rentgenowskich 2D lub 3D, zdjęć i odlewów zębów. Ortodonci używają różnych „aparatów” do korygowania problemów ortodontycznych. Urządzenie to termin określający urządzenie służące do przesuwania zębów. Mogą to być tradycyjne aparaty ortodontyczne, przezroczyste nakładki lub aparaty na wewnętrzną stronę zębów. Ortodonta ma wyjątkowe kwalifikacje, aby zalecić najbardziej odpowiedni rodzaj „zamków ortodontycznych” w celu rozwiązania problemu danej osoby.

Twarde i miękkie umiejętności

Ortodonci potrzebują kombinacji twardych i miękkich umiejętności, aby odnosić sukcesy na swoich stanowiskach. Oto umiejętności, które musisz rozwinąć, aby odnosić sukcesy jako ortodonta. Ortodonci pracują z wieloma pacjentami przez cały dzień i muszą zrównoważyć czas spędzony z pacjentem planującym leczenie i przegląd badań diagnostycznych. Muszą efektywnie zorganizować swój dzień, aby zmaksymalizować czas, aby zapewnić doskonałą pielęgnację jamy ustnej. Ortodonci muszą zwracać baczną uwagę na historię medyczną i dentystyczną pacjentów, aby właściwie ich leczyć i uniknąć potencjalnych reperkusji. Muszą również dokładnie przeanalizować testy diagnostyczne, aby opracować odpowiednie metody leczenia i zastosować odpowiednie urządzenia dentystyczne dla pacjentów. Ortodonci otrzymują skierowania od dentystów, a czasem od kręgarzy dla pacjentów, których nie można zdiagnozować. Aby postawić właściwą diagnozę, ortodonta musi dokładnie przeanalizować i wziąć pod uwagę historię medyczną pacjenta uzyskaną od innych specjalistów. Ci specjaliści muszą używać różnych narzędzi do wykonywania zabiegów ortodontycznych. Ręce muszą być stabilne i precyzyjne podczas manipulowania zębami pacjenta i obsługi sprzętu dentystycznego.